3p

Jelentős, több nyugat-európai országot meghaladó GDP-bővülést vár az idén a visegrádi országoktól és Romániától a Coface. A hitelbiztosító előrejelzése szerint Magyarországon például 3,1 százalékos lehet a bővülés. Az elemzés szerint a kelet-európai országokban az elmúlt évek kedvező gazdasági folyamatainak köszönhetően elfogadható szintre kerültek a fizetési kockázatok.

A várható GDP-bővülést nézve elérheti a régiós országok eredményét Magyarország. A magyar gazdaság a Coface szakértői szerint 3,1 százalékkal növekedhet 2017-ben. Ha ezt a teljesítményt sikerül elérni, akkor a Csehországban várható 2,7 százalékos bővülésnél jobb eredményt érhet el a magyar gazdaság. Így azonos ütemben növekedne a lengyel gazdasággal, amelytől szintén 3,1 százalékos többletet várnak a Coface elemzői. Ugyanakkor Romániától és Szlovákiától még jobb eredményt remélnek, a román GDP a prognózis szerint 3,6 százalékkal gyarapodhat, a szlovák pedig 3,3 százalékkal. A Coface-elemzés szerint a szóban forgó kelet-európai országokban várható 2,7-3,6 százalékos gazdasági növekedés meghaladja majd az Ausztriában, Németországban vagy Franciaországban várható 1,3-1,6 százalékos GDP-növekedést.
 
Az elöregedő társadalom az egyik kockázati tényező 
 
A Coface a gazdasági növekedésre adott prognózisok mellett rendszeresen minősíti a világ országainak gazdaságát, valamint az üzleti szféra teljesítményét a fizetési és fizetésképtelenségi mutatók alapján. A hitelbiztosító skáláján az A1-es besorolás a legjobb, Ausztria és Németország mindkét osztályzata A1-es. A régiós országok közül Csehország gazdaságának minősítése és az üzleti szféra osztályzata is A2-es, ezek alacsony kockázatra utalnak. A régión belül Lengyelországban osztályzata A3-as, de az üzleti szektort kevésbé tartják kockázatosnak a hitelbiztosító szakértői, így annak A2-es besorolást adtak. A magyar gazdaságot A4-es szinten tartják a Coface elemzői, ugyanott, ahol Romániát, ugyanakkor a magyar üzleti szféra A3-as besorolásnál jár, ami jobb, mint a románok A4-es osztályzata. Szlovákiában mindkét mutató A3-as szinten jár.
 
Jól teljesít a régió
Az elemzés szerint a kelet-európai országok összességében egyébként nemzetközi viszonylatban is jól teljesítettek az utóbbi időszakban. Ebben szerepet játszott, hogy jelentősen csökkent a régióban a munkanélküliség, alacsony szintre süllyedt az infláció, emellett az alacsony kamatszintek a régióban a lakossági fogyasztást is felpörgették. A kedvező gazdasági folyamatok miatt a legtöbb kelet-közép-európai országban elfogadható az üzleti kockázat.
 
A Coface-elemzésből kiderül az is, hogy a régiós országok között Magyarországon a legmagasabb a GDP-arányos adósság, meghaladja a 74,1 százalékot. Ezzel szemben a Lengyelországban és Szlovákiában alig több mint 50 százalék, Csehországban és Romániában pedig 37 százalék. Ugyanakkor a hitelbiztosító elemzői szerint fontos, hogy a magyar adósságszint csökkenő pályán van, ami kedvező a gazdaság szempontjából.
 
Magyarország gyengeségei közé sorolják a Coface szakértői a demográfiai folyamatokat, az idősödő népességet, az alacsony születési arányt és a külföldre való kivándorlást. Szintén kedvezőtlenek az országon belüli egyenlőtlenségek, az alacsony mobilitás, a szakképzés hiányosságai és az innovációs és kutatás-fejlesztési szint. Magyarország erősségei között szerepel ugyanakkor az európai termelési láncba való integráltság, az alacsony társasági adószint, valamint a javuló fizetési hajlandóság is. 
 
mfor.hu 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!