5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) kifejezte azon szándékát, hogy a mostani hitel-megállapodás lejárta, azaz 2010 márciusa után is kész folytatni az együttműködést Magyarországgal. Ez a jó szándékú hozzáállás döntő lehet hazánk számára, mondta el az mfor.hu-nak Csaba László közgazdász. Dominique Strauss-Kahn, az IMF vezére aziránt is érdeklődött: milyen reformlépések készülnek annak érdekében, hogy mielőbb növekedési pályára állhasson a gazdaság. Cikkünkben az IMF-vizit összefüggéseit vizsgáljuk meg a Közép-európai Egyetem (CEU) professzorának segítségével.

2010 utánra is gondol az IMF (Mfor-montázs)

Tegnap este a Gundel-étteremben egy szűk körű vacsorával fejeződött be Dominique Strauss-Kahnnak, az IMF vezérigazgatójának budapesti programja. Előtte találkozott parlamenti képviselőkkel, Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel és Orbán Viktor Fidesz-elnökkel. A sokszor semmitmondó közlemények nem segítenek megérteni, mi volt valójában a látogatás célja, és miről tárgyalhattak a felek.

Csaba László szerint az IMF-látogatásnak alapvetően két célja volt. Egyrészt nyomatékosítani kívánta, hogy az októberben folyósított hitelkeret feltételekhez kötött, amiket a kormány csak részben teljesített. A másik cél, hogy a közélet szereplőinek, az ellenzéki erőknek tudtára adják: ez a megállapodás nemcsak a kisebbségi kormány kezét köti meg, hanem részben az övékét is. Emellett az IMF-vezér informálódni kívánt arról is, mit gondol a hitelről a megállapodás létrehozásába be nem vont, de a végrehajtásban pótolhatatlan ellenzék.

Mi iránt érdeklődtek az IMF vezetői?

Bár a megszigorításokról mindenki tud, a kibontakozást és a gazdasági növekedést megalapozó intézkedésekről nem sokat lehet hallani. Egy sor kérdésben éppen a jelenlegi kormány hozott létre szakértői bizottságokat - például az Oktatási, a Nyugdíj vagy éppen a Versenyképességi Kerekasztalt . Ezek számtalan elképzelést dolgoztak ki, amelyeknek azonban nyomuk sincs a költségvetésben vagy a Konvergencia Programban. Nyilvánvaló, hogy eziránt is érdeklődhetnek a nemzetközi szervezet képviselői – a kérdés tehát, hogyan akarunk továbblépni és kikecmeregni a mostani gödörből.

Az ellenzék szerint az egyik neuralgikus pont, hogy a költségvetési deficit nagyobb lehet a tervezettnél. Csaba László viszont úgy véli: ez közel sem biztos, sőt akár jobban is alakulhat, mint várnánk. Ugyanis ha általános visszaesés következik be, akkor azok a tényezők, amelyek növekedés esetén hiányt generálnak, recesszióban összezsugorodnak. Ide tartozhatnak például az adókedvezmények, hiszen ha azokat a recesszió miatt nem veszik igénybe, akkor ez a pénz bennmarad a költségvetésben. Hasonló a helyzet az állami fejlesztéseknél is, hiszen ha leállnak, akkor a költségei sem jelentkeznek. Ilyen értelemben a gazdasági lassulás javítja a költségvetés egyensúlyát.

Ideális esetben az a legjobb, ha növekszik a gazdaság, és egy hatékony adórendszer biztosítja, hogy ebből az állam megkapja a maga részét. Ám hazánkban messze nem ez a helyzet. Az IMF is látja, hogy Magyarországon a deficit tartós megszüntetésének egyelőre nincs meg a lehetősége.

A másik napirenden lévő téma, hogy a forint ismét erős támadás alatt áll. Ennek fő oka a magyar gazdaság jövőjével kapcsolatos aggodalmak és a növekedési lehetőségei iránt érzett kételyek elterjedése. Korábban úgy gondoltuk, hogy a lassulás csak a 2006 őszén indult Konvergencia Program miatt következik be, és a gazdaság majd magától ismét növekedési pályára áll. Most azonban hirtelen mindenki rádöbbent, hogy ez nem igaz, és ma már ezt a tényt a piaci szereplők beépítik várakozásaikba.

A másik ok a túl gyors kamatcsökkentés, ami nem igazodik a piac hangulatához. Csaba László szerint a Magyar Nemzeti Bank azt a sápatag tankönyvi bölcsességet követi, hogy az alapkamatot az infláció üteméhez kell igazítani. Ezt a piac kedélyállapota azonban felülírhatja, emeli ki az elemző.

Az IMF már októberben megfogalmazta, hogy csak nagyon óvatos kamatcsökkentésre van lehetőség, és ezt a mostani látogatás során ismét felvetette. Tehát egyre nyilvánvalóbb, hogy túlzottan optimisták azok a várakozások, amelyek a kamatszint korábbi mértékének gyors visszaállásában reménykednek.

Problémás időszak lehet 2010 tavasza

Újabb tárgyalási pont volt az IMF azon készsége, hogy a mostani hitelkeret 2010 márciusi lejárta után is kész tovább folytatni az együttműködést. Ennek a megnyugtatónak szánt kijelentésnek azonban kétféle olvasata van.

Csaba László szerint elképesztő, hogy a Valutaalap októberben nem gondolt arra: 2010 tavaszán Magyarországon választások lesznek. Most már azonban rájöttek arra, hogy ezzel a ténnyel valamit kezdeni kell. Meghosszabbíthatják például a jelenlegi hitelszerződést legalább 2010 végéig, emellett más technika is lehetséges.

Strauss-Kahn kijelentésének másik olvasata, hogy nem látja elegendőnek a javulást az infláció és a deficit tekintetében. Vagyis egy újabb hitel lehetősége is felmerült, és most azon gondolkodnak, magára hagyják-e Magyarországot 2010-ben. Mindenesetre ez a jóindulatú hozzáállás döntő lehet hazánk számára, tette hozzá a közgazdász.

Mivel az IMF már ilyen időtávra is előretekint, ezért lényeges a találkozó a jelenlegi ellenzékkel. A Valutaalap nyilvánvalóvá kívánja tenni, hogy nem egy adott kormánnyal állapodott meg, hanem egy ország mindenkori kormányával. Ez azért újdonság, mert októberben nem kérték ki a mostani ellenzék véleményét.

Csaba László szerint akkoriban pánikreakció volt, a beavatkozás sebessége fontosabb volt a cizelláltságánál. A feladat az volt, hogy gyorsan megszülessen a megállapodás, ami megnyugtatta a piacokat. Ennek azonban az volt az ára, hogy nem vonták be az ellenzéki pártokat a megállapodás kidolgozásába. Most ezt a hibát igyekeznek az IMF-részéről orvosolni, jegyezte meg végezetül a szakember.

Varga M István

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!