2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A magyar elemzők által várt 4,5, illetve a londoni piaci szereplők által jósolt 4,4 százalék helyett mindössze 3,9 százalékkal nőttek májusban a magyar fogyasztói árak 12 hónap alatt.

Az árak drágulási dinamikájának jelentős csökkenése mögött a tetőző élelmiszer- és energiaárak, a továbbra is igen gyenge belső kereslet, valamint bázishatások állnak. Mivel tavaly májusban jelentős mértékű gázáremelés volt, ami idén elmaradt, a háztartási energia áprilisi 8,4 százalékos éves drágulása májusra 4,4 százalékra csökkent.

Némi üröm az örömben, hogy az inflációs folyamatok tüzetesebb átvizsgálása során azt látjuk, a drágulásért eddig felelős élelmiszer és energiaárak első negyedéves "árrobbanása" után immár harmadik hónapja a ruházati termékek drágulnak havi szinten a legnagyobb mértékben. Bár itt részben szezonális hatásról is szó van, az árak tavalyi felfutásához képest a mostani drágulási folyamat hosszabb időtartalmúnak és erőteljesebbnek mutatkozik.

A tovagyűrűző infláció rémképét lehet belelátni abba is, hogy - az energia és élelmiszertermékek árát nem tartalmazó - maginfláció egy hónap alatt 0,2 százalékkal nőtt és éves szinten továbbra is 2,7 százalékos értéket mutat, vagyis nem csökkent. Így értéke tavaly július óta a legmagasabb szinten van.

Suppon Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a következő hónapokban 3,9% közelében maradhat az infláció, azonban az őszi hónapoktól az élelmiszerárak tavalyi felfutása miatti magas bázis hatására folytatódhat a dezinfláció, így az év végére 3,4%-ig mérséklődhet az infláció, az éves átlagos infláció pedig 4% lehet. Az infláció csökkenésében a továbbra is gyenge belső kereslet, illetve az erősebb forint is segíthet. Suppont a 3%-os jegybanki inflációs célkitűzést jövő év közepére tartja elérhetőnek.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!