Az Ecostat gazdaságkutató összevont konjunktúra indexe az előző hónaphoz képest 7,1 százalékpontot javulva 75,6 százalékot ért el augusztusban, a bizalmi mutatók a pénzügyi válság enyhülésére utalnak. Az intézet szerint augusztusban a magyar nagyvállalatok, a kis- és középvállalati szektor, valamint a lakosság havi bizalmi indexe is javult, s így a mutató megfelel a tavalyi negyedik negyedévinek.
A recesszióból való kilábalást valószínűsítik azok a magyar elemzői vélemények is, miszerint az idén még csökken ugyan a kockázati tőkebefektetés Magyarországon és a régióban is, de jövőre már növekedhetnek ezek a források. A pénzügyi alapoknak ugyanis a befektetési kényszer miatt be kell hozniuk a visszaesést.
A Magyar Kockázati- és Tőke Egyesület (HVCA) statisztikai adatai szerint a közép-kelet-európai régióban Magyarország 2007-ben a harmadik, míg 2008-ban a második volt a magántőke befektetés rangsorában, míg a bruttó hazai termékhez (GDP) mért befektetés alapján Európában a hatodik helyen állt a múlt évben, megelőzve az uniós átlagot.
A kedvező gazdasági folyamatok kezdetének jele, hogy egy ideje már folyamatosan csökken a három hónapos diszkont kincstárjegy hozama. Most az előző hetinél kissé alacsonyabb jegyzési érdeklődés mellett, 6 bázisponttal 7,62 százalékra csökkent a 3 hónapos diszkont kincstárjegy hozama az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) keddi aukcióján. Az ÁKK az idén december 2-án lejáró, 3 hónapos diszkont kincstárjegyet hirdette meg jegyzésre, az előző két aukcióval megegyező 40 milliárd forint értékben.
Az euróövezetben a feldolgozóipar beszerzési menedzser indexe (PMI) augusztusban 14 havi csúcsra emelkedett. A Markit Kutatóintézet által összeállított mutató az elemzők előrejelzéseit meghaladó mértékben nőtt augusztusban, 48,2 pontra ugrott a júliusi 46,3 pontról. Az ágazati várakozásokat kifejező index tavaly február óta a legmagasabb értéket érte el, de még így is elmarad a növekedés és a zsugorodás közötti határt jelző 50 ponttól.
Az Eurostat kedden tette közzé az euróövezet júliusi munkanélküliségi adatait: a mutató tíz éves csúcsra emelkedett, 9,5 százalék volt a ráta a júniusi 9,4 százalékot követően. A 16 tagot számláló euróövezet országaiban júliusban 167 ezerrel 15,09 millióra emelkedett az állás nélkül lévők száma. Az Európai Unió 27 tagországában 9 százalék volt a munkanélküliség júliusban és 8,9 százalék júniusban. Az állástalanok száma 225 ezerrel nőtt júliusban 21,8 millióra.
Elemzők szerint a munkanélküliség a következő hónapokban várhatóan tovább nő, annak ellenére, hogy itt-ott már látszanak a gazdasági fellendülés halvány jelei. A gazdasági teljesítmény élénkülése ugyanis még nem elég erőteljes ahhoz, hogy látványos változást eredményezzen a foglalkoztatásban. Erre az elemzők szerint 2010 második fele előtt nemigen kerül sor.