2p

Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök marad az Európai Unió közös pénzét sajátként használó országcsoport pénzügyminiszteri tanácsának (Eurogroup) elnöke a csoport hétfői brüsszeli döntése szerint.

A tisztet ötödik éve betöltő politikus megbízatása 2012 közepéig szól. Az euróövezeti elnököt az EU nemrég életbe lépett Lisszaboni Szerződésének értelmében ezentúl 2,5 évre választják.

Nem döntöttek viszont a miniszterek arról, hogy kit válasszanak az Európai Központi Bank (EKB) hamarosan megüresedő alelnöki posztjára. A görög Lukasz Papademosz alelnök tavasz végén távozik e tisztségből, helyére a portugál jegybankelnök, Vitor Constancio és luxemburgi kollégája, Yves Mersch számít esélyesnek. Tekintettel mindazonáltal arra, hogy az Eurogroup luxemburgi irányítás alatt áll, megfigyelők a portugál szakembernek adnak nagyobb esélyt.

Az év első euróminiszteri ülésén - legalábbis a nyilatkozatok szintjén - a görög gazdasági helyzet volt a fő téma. Több miniszter felszólította az új görög kormányt arra, hogy mielőbb tegyen hatékony lépéseket a magas belső államadósság és az államháztartási deficit leszorítására. Egyértelművé tették azt is, hogy a helyzet rendezése elsősorban Athén feladata, külső segítségre csak korlátozottan számíthat.

A brüsszeli pénzügyi találkozó kedden mind a 27 EU-tagállam pénzügyminiszterének részvételével folytatódik. Ezen szintén szó esik majd Görögországról. A napirendet azonban egy hosszabb ideje tárgyalt adópolitikai csomag uralja, benne olyan intézkedésekkel, mint az adóhatóságok közötti adminisztratív együttműködés elősegítése a helyes adómegállapítás és a tagállamokat megillető adók behajtása érdekében, az úgynevezett kamatadó-irányelv felülvizsgálata, az Európai Unió és Liechtenstein közti, csalás elleni megállapodás és a hasonló tárgyú megállapodás érdekében a tárgyalások megnyitása Svájccal, Monacóval, Andorrával és San Marinóval.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!