A PM most összeállított új prognózisa szerint május végére a GDP arányos pénzforgalmi hiány - amely nem tartalmazza az önkormányzatok adatait - 2,7 százalék lesz - jelezte az államtitkár. Hozzátette azt is, hogy új féléves prognózist nem készít a szaktárca. A Pénzügyminisztérium nem változtat a 878,9 milliárd forintos éves pénzforgalmi hiánycélon, ami eredmény szemléletben a GDP 3,8 százaléka.
Katona Tamás emlékeztetett arra, hogy 2002-ben május végére az államháztartás hiánya az éves előirányzat 81 százaléka volt. Kérdésre válaszolva az államtitkár elmondta: a költségvetési hiány az évek során hasonló lefutást mutat: a kiadási tételek arányosan nagyobbak az első félévben, a bevételek közül jelentős tételek az év második felében érkeznek, s különösen érvényes ez a társasági adóra, amely decemberi bevétel.
Márciusban az államháztartás 259,3 milliárd forintos hiánnyal zárt, az első negyedévi deficit összesen 609,9 milliárd forint, az éves hiány 69,4 százaléka volt, GDP arányosan 2,3 százalék. Áprilisban 82 milliárd, májusban 27,6 milliárd forint a tervezett deficit összege.
A márciusi adatokat ismertetve az államtitkár közölte: az adóbevételek többsége, így a személyi jövedelemadó, az általános forgalmi adó, valamint a járulékok a vártnak megfelelően, vagy annál kedvezőbben alakultak. Ugyanakkor elmaradás van a jövedéki és a társasági adónál. Utóbbinál megjegyzendő, hogy idén megszűnt a négy százalékos különadó, a cégek az adóelőleget a múlt évi 16 százalékos normál társasági adó után fizetik. Társasági adóból március végéig 71 milliárd forint érkezett be a költségvetésbe, a május végi prognózis 143 milliárd, az egész évi előirányzat 564 milliárd, miközben az eredeti költségvetés 609 milliárdos összeget tartalmazott.
Katona Tamás véleménye szerint az Európai Bizottságnak április elején megküldött notifikációs jelentés, amely 4,0 százalékos tavalyi GDP arányos deficitet mutat, az augusztusi, már az önkormányzati adatokat tartalmazó második jelentésben is tartható lesz, sőt elképzelhető, hogy a hiány 4,0 százaléknál kisebb lesz.
MTI/Menedzsment Fórum