5p

Továbbra sem kell tartanunk a visszaesés fenyegető rémétől, hiszen a negyedik negyedév is pozitív volt. Mfor.hu-háttér.

Év/év alapon tavaly fokozatosan romlott a gazdaság teljesítménye, hiszen az első negyedéves 2,5 százalékos bővülésnél még mindenki elképzelhetőnek tartotta a kormány által kitűzött 3 százalékos célt, azonban a második negyedéves 1,5 százalékos növekedés után a többség számára nyilvánvalóvá vált, hogy nem lesz tartható a kitűzött bővülési ütem. Szeptemberben már a kormány is belátta a romló körülményeket, és 2 százalékra vette vissza éves előrejelzését. Ezután a harmadik negyedévben 1,4, majd a szerdán közölt friss adatok szerint a negyedik negyedévben szintén 1,4 százalékkal nőttünk 2010 hasonló időszakához képest.

A harmadik negyedév után az már látszott, hogy nagyon nagy negatív meglepetés kellene ahhoz, hogy a sokadszor módosított előrejelzések se teljesüljenek. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) például éves szinten 1,6 százalékos növekedést várt, ehhez a negyedik negyedévben elég lett volna 1 százalékos bővülés is, ami végül túl is teljesült.

Negyedév/negyedév alapon jött az igazi meglepetés, hiszen 0,3 százalékkal növekedni tudtunk. Ennek főleg azért van jelentősége, mert ha egymást követő két negyedévben negatív adat érkezik, akkor technikai recesszióba süllyed a gazdaság, de ettől továbbra is messze vagyunk. A növekedés főleg úgy jó hír, hogy a szerda reggel közölt adatok szerint a német gazdaság például 0,2 százalékkal visszaesett.Ugyanakkor a KSH is kiemeli, hogy ez még csak az első gyorsbecslés, a végleges adatok ettől eltérhetnek.

2012-ben a pesszimista jósok éves szinten sem tartják kizártnak a gazdasági visszaesést, a kormány azonban még bízik abban, hogy sikerül tavalyhoz képest minimális mértékben javulnunk. A kormányfő legutóbb maximum fél százalékos növekedést tartott reálisnak, így a módosított költségvetésbe is ez a szám került be. Az optimista elemzők azonban ennél lényegesen nagyobb, egy-másfél százalékos növekedést sem tartanak kizártnak.

A negyedik negyedévet illetően előzetesen felemás adatok jöttek ki, hiszen az exportban például majdnem 100 millió euróval volt kisebb a többlet, mint a harmadik negyedévben. A kiskereskedelmi forgalomban viszont jelentős javulás volt megfigyelhető, ami részben vagy egészben kompenzálhatta az export lassulását. Míg a harmadik negyedévben még a júliusi visszaesés miatt erősen kérdéses volt a kiskereskedelmi forgalom képe, az év utolsó három hónapjában az októberi és a novemberi adat is pozitív volt, ráadásul a tendencia is javult. Decemberi adat egyelőre nincs, arra csak a költségvetés januári egyenlegéből lehet következtetni, az NGM szerint a jelentős többlet oka részben a növekvő áfabevétel volt, ami arra utalhat, hogy decemberben sem torpant meg a fogyasztás.

Igen pozitív meglepetés, hogy az előző negyedévhez képest 0,3 százalékkal nőtt a GDP, ami növelheti annak valószínűségét, hogy a hazai gazdaság elkerülheti a technikai recessziót – azaz két egymást követő negyedéves visszaesést. A negyedik negyedévben az ipari termelés gyorsult a harmadikhoz képest, míg az építőipar visszaesése markánsan lassult, így már jóval kisebb mértékben húzza vissza a gazdaságot. A tavalyi évben a mezőgazdaság húzta a gazdaságot, azonban jól teljesített az ipari export is - emeli ki Suppan Gergely az adatok kapcsán.

A Takarékbank elemzője szerint negyedik negyedéves pozitív meglepetést a beruházások okozhatták, mivel a gépberuházások feltehetően továbbra is dinamikusan nőnek, míg az építési beruházások visszaesése már jóval kisebb mértékben veti vissza a beruházásokat.

"A kormányzati megszorítások és az adóváltozások miatt az első negyedévben csökkenhet a GDP negyedéves alapon, azonban a második negyedévtől már újra növekedésre számítunk, mivel egyrészt a német konjunktúra élénkülni látszik, másrészt elkezdődik a termelés a Mercedes kecskeméti üzemében. A Nokia termelésnek kiesése ugyan kissé fékezheti a növekedést, azonban mivel a legkisebb hozzáadott értékű összeszerelési tevékenységet telepítik át, miközben a termelés visszaesése már néhány éve tart, nem befolyásolhatja komolyabb mértékben a GDP-t. Ugyancsak ellentmondásos a Malév hatása. Mivel a légitársaság üzemi szinten veszteséges volt, ezért aligha termelt pozitív hozzáadott értéket, így a vállalat megszűnése akár javíthat is a GDP-n. Ugyanakkor a tranzitforgalom kiesése, valamint a beszállítóknak adott rendelések kiesése negatív hatással is járhat, összességében azonban elhanyagolható mértékűnek tekintjük ennek a GDP-re gyakorolt hatását" - véli a szakember.

Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója elmondta: a GDP-adatok jobbak lettek a vártnál, de a részletek hiányában egyelőre mélyebben nem lehet elemezni a folyamatokat. Úgy tűnik, hogy az adatok mögött egy kicsit csökkenő beruházási adat, stagnáló belső fogyasztás, és enyhén növekvő export húzódik meg. Várhatóan az utolsó negyedév belső tendenciái különböznek az egész éves folyamatoktól - húzta alá.

Megjegyezte, hogy az izgalmasabb az idei év alakulása lesz, különösen az eurózóna gazdasági visszaesése miatt. Az igazgató szerint azzal lehet számolni,  hogy az első negyedévben komolyabban visszaesik a fogyasztás, és az sem kizárt, hogy az export is némileg csökken.

A BB Alapkezelőnél egész évre a magyar GDP 2 százalékos visszaesését várják az elemzők - mondta Duronelly Péter.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!