A megbeszélést követő tájékoztatón Varga István megjegyezte, hogy nagy reményeket fűznek az új albizottság munkájához. Szerinte a válságból való kilábalás egyik fontos eleme a kereskedelmi együttműködés, azon belül is a kis- és középvállalkozások fejlesztése.
Varga István abban bízik, hogy a kétoldalú kereskedelmi forgalomban az idén tapasztalt átmeneti visszaesés után ismét 2 milliárd dolláros szintre emelkedik az áruforgalom.
Nihat Ergün azt mondta: abban bízik, hogy a találkozó eredményeként a két ország vállalatai sikeresen tudnak majd közösen piacra lépni harmadik országokban, szorosabb kapcsolat jöhet létre a cégek között a tőke, a tapasztalat, a technológia és a tudás területén.
Varga István úgy látja, hogy egyebek mellett az energetika, a gyógyászat, az elektronika területén élénkülhet a két ország kereskedelme.
Törökország a 18. legnagyobb exportpiaca Magyarországnak, az unión kívüli országok közül az 5. legfontosabb kereskedelmi partnere. A kétoldalú áruforgalom 2008-ban megközelítette a 2 milliárd dollárt.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint mind a behozatal, mind pedig a kivitel értéke a felére esett az idén az első nyolc hónapban az előző év azonos időszakához viszonyítva. A behozatal értéke 234,7 millió dollár volt, az exporté pedig 476,2 millió dollárt tett ki január-augusztusban.
A magyarországi török befektetések elérik a 67,5 millió dollárt. A Magyarországon beruházó mintegy 300 török vállalat közül a legjelentősebb a Celebi Ground Handling, a New MGM Termelő Zrt., a Polat Holding, az Ege Seramik és a Halkbank.
Az utóbbi években a magyar befektetők érdeklődése is megnőtt Törökország iránt. Jelenleg 29, elsősorban kis- és nagykereskedelemben tevékenykedő vállalat képviselteti magát a térségben.
MTI/Menedzsment Fórum