A nemzetközi hitelminősítő londoni bejelentése szerint a ciprusi államadósság kockázati besorolása az eddigi "Aa3" szintről a köztes "A1" osztályzat kihagyásával "A2"-re módosul; az új besorolás kilátása stabil.
A Moody's januárban vette leminősítést valószínűsítő felülvizsgálat alá Ciprus adósbesorolását.
Az osztályzatrontás fő indokai között a cég kiemelte a ciprusi kormányzati kiadási rendszer "merev struktúráját", amely miatt a költségvetési mutatóknak a pénzügyi válsággal megindult romlása a hitelminősítő szerint valószínűleg tartós folyamat lesz.
A közalkalmazotti fizetések és a szociális juttatások az állami kiadások kétharmadát teszik ki, és mivel e területeken nem zajlanak strukturális reformok, nagyon nehéz feladat lesz hosszabb távon az államháztartási deficit és az államadósság-ráta csökkentése - áll a Moody's elemzésében.
A cég a leminősítéshez vezető aggályok között említette azt is, hogy a ciprusi bankrendszer erősen kitett a görögországi makrogazdasági stresszhatásoknak, és ez szuverén adósi kockázatot is jelent.
A Moody's adatai szerint a három legnagyobb ciprusi bank teljes eszközportfoliójának 40 százalékát görögországi követelések adják.
Ciprus elsőrendű befektetői besorolása ugyanakkor továbbra is messze jobb - öt-hat fokozattal magasabb - a Görögország hitelminősítői adósosztályzatainál. A "három nagy" - Moody's Investors Service, Standard & Poor's, Fitch Ratings - közül ugyanis már egyik sem sorolja befektetésre ajánlott kategóriába a hosszú lerjáratú görög államadósságot.
Görögország az egyetlen euróövezeti tagállam, amelyre a hitelminősítők befektetési szint alatti osztályzatot tartanak érvényben.
A CMA DataVision nemrégiben közölt 2010-es évzáró kockázati listáján - amely az államadósság-törlesztési leállás kockázata ellen kínált származékos biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) decemberi utolsó árazásai alapján sorolta be az egyes szuverén adósokat - Görögország tavaly a világ legkockázatosabb adós országa lett, megelőzve Venezuelát.
MTI