4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

"Valószínűleg éves szinten is vissza fognak esni a reálkeresetek, azonban nem olyan mértékben, mint amit az első két hónap statisztikája mutatott" - mondta el az mfor.hu kérdésére Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. A szakember arra számít, hogy 2-2,5 százalékkal érhet kevesebbet idén a fizetésünk, ez nagyjából egybevág a többi elemzőcég előrejelzésével. Januárban és februárban 4,3 százalékkal csökkent a bérek értéke.

Kevesebbet ér idén a fizetésünk (Mfor-montázs)

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken hozta nyilvánosságra a reálkeresetek januári és februári alakulását: az év első két hónapjában 4,3 százalékkal estek vissza az inflációval korrigált bérek.

Ebben egyszeri tételek is szerepet játszottak: januárban a közszféra tizenharmadik havi bérének megvágása, míg februárban a pénzügyi szektor bónuszainak jelentős csökkentése volt kiemelt hatással a bérek alakulására.

Az éves adat ennél jobb lehet

"Várhatóan éves szinten is csökkennek majd a reálkeresetek, azonban ennek mértéke kisebb lehet, mint az első két hónapban. Arra számítok, hogy idén 2-2,5 százalékkal érhetnek kevesebbet a fizetések" - mondta el kérdésünkre Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. Korábban a GKI és a Pénzügykutató is hasonló mértékű, 2-3 százalékos visszaeséssel számolt. 

"Egyelőre sok a bizonytalanság, nem lehet tudni például, megvalósul-e a személyi jövedelemadó sávjának tervezett kitolása. Az ugyanis egy kis javulást hozhatna a nettó bérek tekintetében" - vélekedik Suppan Gergely.

Az elemző szerint az is elképzelhető, hogy a tervezett tb-járulék csökkentés esetén a cégek egy része dolgozói fizetésébe építi be a megspórolt pénzt, azonban ez vélhetően keveseket fog érinteni. Szintén kérdéses, milyen hatással lesz a reálbérek alakulására, hogy egyre több cégnél vezetnek be négynapos munkahetet, és ennek megfelelő arányban csökkentik a fizetéseket.

Az is bizonytalan, hogy az új kormány mit akar kezdeni a közszféra tizenharmadik havi bérével - elképzelhető, hogy teljes egészében elveszi azt. Tavaly novemberben még úgy nézett ki, hogy teljesen megszűnik, később azonban a költségvetési tartalék terhére részben visszaadták pótlékok formájában. Jelenleg bruttó 180 ezer forintig mindenki megkapja havonta a bér 8,33 százalékát pótlékként, felette pedig egységesen havi 15 ezer forintos pótlék jár. "A januári reálbér-adatokat például jelentősen befolyásolta, hogy tavaly akkor fizették ki a tizenharmadik havi bér első felét egy összegben" - vélekedik Suppan Gergely.

2010 második felétől kereshetünk többet

"A jövő év második felétől lehet arra számítani, hogy nőnek majd a reálkeresetek. Addigra várakozásaink szerint az infláció is beáll egy alacsonyabb pályára" - mondta a Takarékbank elemzője. Hozzátette: lehetnek havi kilengések, hiszen például elképzelhető, hogy ha a pénzügyi cégeknek jól sikerül az idei évük, akkor jövő februárban ismét magasabb bónuszokat fizetnek majd.

Suppan Gergely szerint a válság végén valószínűleg emelkedni fognak majd a bónuszok, de várhatóan nem érik el a korábbi szintet. Az utóbbi időben világszerte többen felemelték hangjukat a bankárok és a brókerek túlzottnak vélt jutalmai ellen, azonban a szakember szerint ez kétélű fegyver: "A tengerentúlon és Nyugat-Európában már most is jelentős adóbevétel-kiesést okozott a bónuszok megvágása" - hangsúlyozta.

Nettó 120 ezret kapunk átlagban

A KSH pénteken közölt statisztikájából az is kiderült, hogy az év első két hónapjában a nettó átlagkereset 119 300 forint volt hazánkban. Ezen belül a fizikai foglalkozásúak átlagosan 88 ezer forintot vihettek haza, míg a szellemi foglalkozásúak 151 800 forintot kerestek. Ez összességében 1,3 százalékkal volt alacsonyabb, mint egy évvel korábban - ezen belül a versenyszférában 2,7 százalékkal nőttek a bérek, az állami szektorban viszont 10,4 százalékos volt a csökkenés, jórészt a tizenharmadik havi bér számításának változása miatt.

Néhány szektorban jól jártak a dolgozók: az energiaiparban például átlagosan 11,4 százalékkal emelkedtek a bérek, az ingatlanszektorban 10,8 százalékos pluszt regisztráltak, míg az információ és a kommunikáció területén átlagosan hat százalékkal kerestek többet a dolgozók.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!