A GKI konjunktúraindex a novemberi mínusz 23,2 pontról decemberben mínusz 24,6 pontra csökkent. (Ez az érték szinte megegyezik a 2009. decemberi mínusz 24,8 ponttal.) Az üzleti szférában az egyes ágazatok várakozásai október óta hullámzóak. Az ipari várakozások decemberben minimálisan - a novemberi romláshoz hasonló mértékben - javultak.
A termelési szint és kilátások megítélése kissé, a rendelésállományoké - ezen belül az exportrendeléseké - jelentősebben javult, a készletek viszont kis mértékben nőttek. Az építőipari bizalmi index a novemberi stagnálás után decemberben kissé emelkedett, de továbbra is messze ez a legpesszimistább ágazat. Elsősorban a magasépítő cégektől érkeztek a korábbinál kevésbé kedvezőtlen jelzések.
Az előző három hónap termelési színvonalának megítélésében megtört a romló tendencia. A rendelésállományok értékelése lényegében nem változott. A kereskedelmi bizalmi index értéke decemberben az előző havi szerény emelkedéssel azonos mértékben csökkent. A rendelésállomány megítélése kissé rosszabb lett, miközben az eladási pozíció javult, a készletszintet viszont magasabbnak érezték a válaszolók.
A szolgáltató cégek várakozása decemberben érezhetően csökkent, így visszaesett az októberi szintre. Romlott az üzletmenet, az elmúlt időszaki és a várható forgalom megítélése is. A magyar gazdaság kilátásainak megítélése az ipari és szolgáltató cégek körében romlott, az építőiparban és a kereskedelemben kissé javult, de továbbra is meglehetően borúlátó. A fogyasztók véleménye sokkal rosszabb lett.
A GKI fogyasztói bizalmi index több mint egy éve folytatódó markáns romlása decemberben is folytatódott. A lakosság a saját pénzügyi helyzetének következő egy évét és a következő egy évben várható megtakarítási képességét is rosszabbnak látta, ez utóbbi mutatója megközelítette a 2009 nyarán mért minimumát. Javulónak érezte viszont a lakosság a nagy értékű tartós fogyasztási cikkek vásárlási lehetőségét.
MTI