4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az utóbbi napokban jelentősen javult a piaci hangulat a múlt hét végén hallott nyilatkozatok hatására, de a valutaövezet problémájára továbbra sem sikerült tartós megoldást találni. Szakemberek szerint pedig az idő sürget, néhány héten belül így vagy úgy, de el kell dőlnie, mi lesz Európával.

Egyelőre szavakkal nyugtatnak

Európa vezető politikusai a múlt héten látták elérkezettnek az időt, hogy megszólaljanak és megpróbálják megnyugtatni a befektetőket. Először csütörtökön Mario Draghi, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke egy londoni konferencián beszélt arról, hogy a jegybank kész minden eszközt bevetni az euró védelme érdekében, amire a törvény lehetőséget ad. Ezt követően pénteken Angela Merkel német kancellár és Francois Hollande francia elnök hasonló tartalmú közös nyilatkozatot adtak ki. A nyugtatásra szükség is volt, hiszen a múlt hét elején az euró az 1,20-as lélektani határt közelítette a dollárral szemben, amire 2010 tavasza óta nem volt példa, míg a spanyol tízéves kötvények hozama 7,5 százalék fölé emelkedett.

A szóbeli intervenció egyelőre sikeres volt, hiszen az euró 1,23 közelébe ugrott vissza a dollárral szemben, míg a spanyol kötvények most 6,6 százalékon forognak. Kérdés azonban, hogy a piac meddig nyugszik meg csak a szavaktól, és mikor vár már konkrét lépéseket. Most a jelek szerint csütörtökig tarthat a türelem, akkor tartja ugyanis aktuális kamatdöntő ülését az EKB, a befektetők a jegybank közleményéből vagy a döntést követő sajtótájékoztatótól konkrétumokat várnak a múlt héten belengetett további intézkedésekkel kapcsolatban.

A lehetséges intézkedések köre egyébként meglehetősen szűk az EKB asztalán: elemzők szerint a kamatcsökkentés, az újabb hosszú távú refinanszírozási program, a fedezeti kör bővítése vagy a közvetlen kötvényvásárlás jöhet szóba. Sokan azonban arra figyelmeztetnek, hogy a bankok újabb forráshoz juttatása nem biztos, hogy segítene a jelenlegi helyzetben, hiszen nem likviditáshiány van a piacon.

A legtöbben talán a kötvényvásárlási program felújítására számítanak az EKB-tól, mely korábban már vásárolt a piacon a bajba jutott államok papírjaiból. Most azért lehet erre ismét szükség, mert a spanyol tízéves kötvények hozama május eleje óta 6 százalék felett van, márpedig szakemberek szerint ez a szint hosszútávon fenntarthatatlanná teszi az adósság finanszírozását. Elképzelhető, hogy az európai jegybank most, közel három hónap után érzi úgy, hogy a magas hozamszint már veszélyes lehet.

Egyelőre annyi látszik biztosnak, hogy csütörtökön magyar idő szerint 13:45-kor hozza nyilvánosságra döntését az EKB, majd háromnegyed órával később kezdődik Mario Draghi sajtótájékoztatója. Ha ott sem kapnak a befektetők konkrét válaszokat a még nyitott kérdéseikre, akkor könnyen lehet, hogy ismét a pesszimizmus kerül majd előtérbe a piacokon.

Szeptemberben jöhet el az igazság pillanata?

Miközben mindenki az EKB-ra vár, a Reuters arról ír, hogy heteken belül végleges megoldást kellene találni az eurózóna adósságválságára, a hírügynökségnek nyilatkozó uniós tisztségviselők is tisztában vannak azzal, hogy szeptemberben így vagy úgy, de el kell dönteni a kérdést. A Reuters hétfői beszámolója szerint a szeptember hónap több szempontból is fordulópont lehet a valutaunió számára. Egyrészt a német alkotmánybíróság várhatóan ekkor hozza meg döntését az állandó európai mentőmechanizmusról, emellett Hollandiában parlamenti választásokat tartanak, Görögország pedig elkezdi újratárgyalni a korábbi mentőcsomagok feltételeit. Emellett pedig döntést kell hozni Spanyolország és Olaszország sorsáról, a közgazdászok egyre nagyobb része ugyanis úgy véli, hogy a spanyoloknak is mentőcsomagra lesz szükségük. Ez pedig a korábbiaknál jóval nagyobb megterhelést jelentene, hiszen a becslések szerint egy spanyol csomag a korábbi görög, ír és portugál mentőövek duplája lenne, az olasz pedig még annak is a kétszerese.

"Közel húsz éve, mióta uniós ügyekkel foglalkozom, sosem láttam még a mostanihoz hasonló helyzetet. Most nagyon nehéz meghozni a jó döntéseket, és közel sem biztos, hogy sikerül megtenni azokat" - mondta egy név nélkül nyilatkozó brüsszeli diplomata a hírügynökségnek.

Szakértők szerint az Európai Unió jelenleg nem tudna kezelni egy említett méretű spanyol és olasz mentőcsomagot. "Az elmúlt két évben folyamatosan levegőt fújtunk a gumicsónakba, melynek az alján szökött ki a levegő. Mostanra azonban olyan nagy a lyuk a csónak alján, hogy nem tudjuk elég gyorsan pumpálni bele a levegőt" - érzékeltette a helyzetet egy uniós diplomata.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!