A japán ipar termelésének értéke áprilisban 5,2 százalékkal haladta meg a márciusit, ez több mint ötven éve a legnagyobb növekedés havi összehasonlításban, közölték a japán gazdasági, kereskedelmi és ipari minisztériumban pénteken. Az elemzők csak 3,2 százalékos többletet vártak.
Márciusban 1,6 százalékkal nőtt, februárban 6,1 százalékkal csökkent, januárban 10,8 százalékkal csökkent a termelés az előző hónaphoz képest, ez utóbbi minden idők legnagyobb visszaesése volt havi egymásutánban.
A minisztérium által kérdezett iparvállalatok előzetesen átlagosan 8,8 százalékos termelésnövekedést jeleztek most májusról, és további 2,7 százalékos havi javulást várnak júniusban.
Az egy évvel korábbihoz képest az ipari termelés visszaesése 31,2 százalékra csökkent áprilisban a márciusi, 34,2 százalékos mínuszról.
Sem a piacokat, sem az elemzőket nem lelkesítette túlságosan a friss adatsor. Egybevetve szintén pénteken megjelent más adatokkal - Japánban a lakossági fogyasztás áprilisban 1,3 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, a munkanélküliség 5,0 százalékra, öt és féléves csúcsra emelkedett, és 0,1 százalékos tizenkét havi ütemben folytatódott a defláció -, az ipari termelés növekedése, illetve az éves visszaesés enyhülése egyelőre főleg a raktárkészletek feltöltését jelzi, az export javulásának reményében, miközben hazai keresletnövekedés még nem érezhető, mondják. Az exportreményeket a külföldi kormányok, köztük főleg a kínai kormány gazdaság- és fogyasztásösztönző programjai táplálják, de ezek a programok egy év alatt kifutnak, és ha nem lesznek új költségvetési programok világszerte, akkor a japán ipar a legjobb esetben hosszú stagnálásra lesz ítélve.
Japán exportja áprilisban 39,1 százalékkal maradt el a tavaly áprilisitól, jelentette a japán kormány szerdán. A visszaesés elmaradt mind a márciusi, mínusz 45,5 százalékos éves ütemtől, mind a piaci előrejelzések mínusz 41,9 százalékos középvonalától.
Márciushoz képest ráadásul 1,9 százalékkal nőtt a japán kivitel, és második hónapja gyarapodott havi összehasonlításban. A japán központi bank szezonálisan kiigazított statisztikája szerint egyenest 7,8 százalékkal nőtt a japán kivitel áprilisban márciushoz képest, ez 14 éve a legnagyobb egyhavi növekedés.
Az átlagnál jóval kevésbé, csak 25,8 százalékkal csökkent Japán exportja Kínába áprilisban az egy évvel korábbihoz viszonyítva, ami a kínai gazdaság némi javulását is jelzi, vagyis a kínai kormány tavaly novemberben elfogadott, közel 600 milliárd dollárt érő gazdaságösztönző programja egyelőre teljesíti a nemzetközi elvárásokat: segít a világgazdaságnak is. Kína Japán legnagyobb kereskedelmi partnere.
Az Egyesült Államokba irányuló japán kivitel éves csökkenése áprilisban 46,3 százalékra mérséklődött a márciusi, 51,4 százalékos mínuszról, egyszerre valószínűsítve mind a japán, mind az amerikai gazdaság túljutását a legrosszabbon, de az autóexport még mindig 70 százalékkal kisebb volt, mintegy egy évvel azelőtt.