4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Korábban beszélgettem egy barátommal arról, hogy az MNB szeretné átterelni a lakosságot fix kamatozású hitelekbe - azért, hogy ne járjanak pár év múlva egy esetleges nagy kamatemelkedéskor ugyanúgy a változó kamatozású hitelesek, mint néhány éve a devizahitelesek - és arra jutottunk, hogy ez rendben van, ám végső soron valakinek a kamatemelkedés kockázatát mégiscsak futnia kell, de ki lesz az?

Most úgy tűnik kiderült: mindannyian, azok is akik nem vesznek fel hitelt!

A bankok forrásai, azaz a bankbetétek jellemzően nem hosszútávúak, ezért költségei a rövid, változó kamatokhoz kötöttek. Emiatt nem meglepő, hogy a bankok hitelezni is inkább változó kamatok mellett szeretnek, mert nem akarnak úgy járni, mint oly sokan a múltban (pl: https://en.wikipedia.org/wiki/Savings_and_loan_crisis). Habár ma kb. 0% a rövid oldali kamatszint, és ha egy bank mondjuk 3% fix kamatra kölcsönad, az nem tűnik rossz üzletnek, de ha mondjuk 3 év múlva 5% lesz a bankközi kamat, azaz számára ennyibe "kerül" a pénz, az nem lesz jó, hiszen fizet 5%-ot a pénzért és kap 3%-ot. Láthatóan nem nagy biznisz. Tehát nem nagy csoda, hogy a bankok inkább úgy szeretnek hitelezni, hogy azt mondják, hogy a hitelkamat mondjuk BUBOR (bankközi kamatszint) +3%. Így tudhatják, hogy akárhol is lesz a BUBOR, a (pénz költsége, és a kihelyezés bevétele közötti) 3%-ot megkeresik (mínusz működési költség, mínusz hitelezési veszteség, stb. de ezt most hagyjuk, mert messzire vezetne). A jegybank viszont nem örül a változó kamatozású hitelezésnek, mert egy BUBOR+3% mellett nyújtott 15 éves 10 millió forintos hitel kamata most mondjuk havi 70 ezer forint, ha meg megugrana 5%-ra a BUBOR, akkor hirtelen 97 ezer forint lenne, ha neadjisten 10%-ra, akkor 130 ezer, tisztára mint a devizahitelezés.

Ez tehát egy komoly kockázat, de valakinek be kell vállalnia: vagy a hitelfelvevőnek, azaz a lakosságnak/vállalatoknak, vagy a bankrendszernek. Az előbbi talán hajlandó erre, de a múltból okulva a gazdaságpolitika (valószínűleg helyesen) ezt nem támogatja, az utóbbi pedig örül, hogy végre nyereséges, nem akar új, potenciálisan pusztító kockázatokat - ez is érthető. Ezek után nem nagyon maradt más, mint a - szélesebb értelembe vett - "állam", azaz mi mindannyian. Az MNB eddig is sok olyan eszközt bocsátott a bankok rendelkezésére, amivel átvállalta a kamatkockázatot, most újabb ilyennel jött elő:

//www.mnb.hu/monetaris-politika/a-monetaris-tanacs/kozlemenyek/2017...

Habár részletek még nincsenek, de az intézkedések lényege láthatóan az, hogy a jegybank további kamatkockázatot vállal át, azaz ha valamikor a jövőben a kamatszint valami oknál fogva jelentősebb mértékben emelkedni fog, akkor az abból fakadó veszteségeket a jegybank fogja fizetni. A korábbi, és az újonnan rendelkezésre bocsátandó eszközök akár összességében éves több száz milliárdos veszteséget is okozhatnak, ha a körülmények kedvezőtlenné válnak. Mivel pedig az MNB gyakorlatilag az államháztartás része, ezért ezt a költséget - ha felmerül a jövőben - mindannyian viselni fogjuk. A nagy kérdés az, hogy ez megéri-e nekünk?

Nem nagyon vagyok barátja az ilyen jegybanki finomhangolós-intervencionista eszközöknek, és az olcsóbb, fix kamatozású (azaz a hitelfelvevők szemszögéből biztonságosabb, kiszámíthatóbb) hitelek tovább fogják fűteni a magyar ingatlanpiacot pont akkor, amikor a gazdaság már amúgy is túlhevülőben van. Szerintem a jegybanknak már nem táplálnia kellene a tüzet, hanem sokkal óvatosabbnak lennie, mert a túlhevülést nehéz lesz majd kezelni. Ugyanakkor ha az intézkedések egy biztonságosabb, kevésbé kockázatos bankrendszer/hitelfelvevői piac alakul ki, az pozitívum. Összességében tehát vegyes érzéseim vannak ezzel kapcsolatban: szerintem nem kéne nyomni a gázt, de ha már nyomjuk, akkor igaz, hogy ne a tanya melletti hepehupás földúton tegyük ezt, hanem az autópályán ha lehet...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!