3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Be kell látnunk, hogy elakadhat a megindult kamatcsökkenési folyamat - mondta el kérdésünkre Török Zoltán a Raiffeisen elemzője. Könnyen elképzelhető, hogy az idén már nem lesz több kamatcsökkenés, és jövőre is csak nagyon kis mértékben.

Szeptemberben még azt remélhette a piac, hogy az infláció mértéke lassulni fog, hiszen hosszú hónapok 8 százalékos üteme után végre 6,4 százalékra mérséklődött a pénzromlás. A ma publikált adatok azonban a várakozásokkal éppen az ellentétes folyamatokat mutatnak, hiszen a KSH jelentés alapján az infláció 6,7 százalékos volt októberben.


Az infláció gyorsulásának fő oka az élelmiszerek árának emelkedése, amelyek sajnos rakéta sebességgel mentek fel, ám például a gyógyszerárak is sokat rontottak a helyzeten, hiszen egy hónap alatt 2,7 százalékkal lettek drágábbak. Tetézi a bajt, hogy a következő hónapokban fog érződni a nyersolaj világpiaci árának emelkedése, amely itthon tetemes üzemanyagár növekedést okozott már idáig is. A napokban megjelent hírek szerint pedig a közüzemi szolgáltatások díjainál is kétszámjegyű emelkedésre lehet számítani, amely szintén a növekvő infláció felé hat. Török Zoltán szerint ezen okok miatt rövid távon az inflációs kilátások kedvezőtlenek: novemberben és december 7 százalék feletti lesz az infláció és még 2008 első negyedében is 6 százaléknál nagyobb drágulásra fölötti lehet majd.

Meglódultak az élelmiszerárak

A KSH adatai között olvasható az is, hogy az elmúlt 12 hónap alatt, 2006. októberhez viszonyítva, az élelmiszerek árai az átlagosnál nagyobb mértékben, 11,6 százalékkal emelkedtek. Ezen belül jelentősen drágult a liszt 54,6, az idényáras élelmiszerek 36,7, a tojás 21,2, a kenyér 20,4, a péksütemények 19,2, az étolaj 17,8, valamint a baromfihús ára 15,4 százalékkal.

A háztartási energia átlag feletti 10,7 százalékos áremelkedésén belül, a távfűtés 36,4, a vezetékes gáz 11,1 százalékkal nőtt. A szolgáltatások átlaggal megegyező áremelkedésén belül a csatornadíj 11,8, a szemétszállítási díj 10,7, a vízdíj 9,0 százalékkal drágult. Az egyéb cikkek árnövekedése (5,4 százalék) átlag alatti volt, ezen belül ugyanakkor a gyógyszer, gyógyáru 19,6 százalékkal került többe, mint 2006. októberben. Szintén átlag alatt drágultak a szeszes italok, dohányáruk (5,3 százalék),valamint a ruházkodási cikkek (0,5 százalék). A tartós fogyasztási cikkek körében pedig árcsökkenés (1,5 százalék) volt megfigyelhető.

A vártnál magasabb infláció oda vezethet, hogy beszűkül a kamatcsökkenések lehetősége. Az idén novemberben nagy valószínűséggel már nem lehet kamatot csökkenteni, a december kamatvágás valószínűsége is csökkent, és jövőre is a vártnál csak kisebb mértékben mérséklődhet a jegybanki alapkamat. A magasabb kamatszintnek több negatív következménye is lehet, így például az államadósság terhei növekednek, amely kedvezőtlenül befolyásolhatja az államháztartási hiány alakulását - vélekedett Török Zoltán.

Varga M. István

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!