2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kínában népszerűbb a kapitalizmus, mint az Egyesült Államokban, Nagy-Britanniában, Franciaországban és egy sor más államban, ahol jóval mélyebben gyökerezik a szabadpiaci kapitalizmus, mint a kommunista vezetésű ázsiai országban - mutatta ki egy szerdán megjelent felmérés.

A La Croix című francia katolikus napilapban megjelent közvélemény-kutatás szerint a kínai megkérdezettek 65 százaléka véli úgy, hogy a jelenlegi - a lap szerint sajátos kapitalista - rendszer megfelelően működik, és nem kell változtatni rajta. Kína ezzel az első helyen végzett a felmérésbe bevont 10 ország közül. A második helyen Ausztrália áll 63 százalékkal, a harmadik Brazília 57 százalékkal.

Az Egyesült Államok, a  kapitalista gazdasági-társadalmi berendezkedésű hatalmak legnagyobbika a negyedik, 55 százalékkal, a szabadpiaci kapitalizmus őshazájának számító Nagy-Britannia pedig csupán a hetedik, 45 százalékos rendszertámogatottsági aránnyal.

A leginkább antikapitalista beállítottságú nemzet a francia; az euróövezet második legnagyobb tagországában a megkérdezettek 15 százaléka vélte úgy, hogy nincs szükség változásra, ami a legalacsonyabb érték a vizsgált 10 ország között. Ugyanakkor a megkérdezettek 33 százalék úgy nyilatkozott, hogy megérett az idő a rendszerváltásra, Franciaország így az antikapitalizmus mértéke alapján felállított lista első helyére került. A sereghajtó Kína, ott 3 százalék váltaná le a kapitalista rendszert.

A kínaiak kapitalizmusbarátságára utal az is, hogy a megkérdezettek 90 százaléka válaszolt igennel arra a kérdésre, hogy a haza érdekét szolgálja-e a nemzetközi kereskedelem bővítése. A Kínai Kommunista Párt irányítása alatt álló ország így a nemzetközi kereskedelem legnagyobb támogatójának minősül a vizsgált tíz ország közül. A leginkább elzárkózóak az amerikaiak, a megkérdezettek 39 százaléka vélte a hazája érdekében állónak az országok közti kereskedelem növekedését.

A davosi Világgazdasági Fórum nyitó napjára időzített felmérést a francia IFOP közvélemény-kutató intézet készítette, országonként 600 ember megkérdezésével, tavaly december 8-23. között.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!