Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) által közölt adatok szerint július végén 22 474,2 milliárd forintra nőtt a költségvetés adóssága, amely egyhuzamban hatodjára jelent soha nem látott szintet. A július végi adatok alapján 2012 év végéhez képest 1754,1 milliárddal nőtt az állomány, míg tavaly novemberhez képest - amikor is a mostani csúcsdöntési széria elindult - 1820,7 milliárdos a többlet.
Az adósság 58,4 százaléka forintban, 40,9 százaléka pedig devizában denominált. További 0,8 százalékot tesznek ki az úgynevezett mark-to-market tételek, mely kötelezettségek az ÁKK kockázatcsökkentő devizaswap-ügyleteihez kapcsolódnak.
Az adósság devizanem szerinti összetétele egyébként tavaly év vége óta különösebben nem változott, hiszen decemberben 58,1 százalékot tett ki a forint és 40,2 százalékot a devizakitettség. Ugyanakkor az augusztus közepi, 2,15 milliárd euróra rugó IMF-előtörlesztés érdemben jelent majd változást. Július végén ugyanis a költségvetés devizaadóssága 30,63 milliárd euró volt, így ha ebből levonjuk a 2,15 milliárdot, akkor 28,48 milliárd eurót kapunk, ami minimálisan kisebb a decemberi értéknél. Ráadásul úgy, hogy a költségvetés mostani adóssága már tartalmazza az 5000 fő feletti önkormányzatoktól átvállalt hiteleket (ennek devizarésze 1 milliárd euró feletti), illetve az 1,4 milliárd euró értékű PEMÁK állománybővülést is. Persze az is igaz, hogyha a költségvetési tartalékok visszaépítése miatt ősszel valóban adunk el dollárkötvényeket, akkor az hozzávetőlegesen félmilliárd euróval (600-700 millió dollár) "rontani fogja a képet".
A költségvetés adósságának július havi 235,8 milliárdos növekedéséből egyébként 149,8 milliárdot tesz ki a devizadósság növekedése, amely teljes mértékben a forint 1,6 százalékos gyengülésének az eredménye. Ha a fizetőeszközünk tartani tudta volna az euróval szembeni június végi 295,2-es szintjét, akkor a devizaadósság változatlan lenne.
Persze a teljes állományra vonatkozó újabb csúcsot akkor sem tudtuk volna megúszni, mivel elsősorban a lakosságnak szánt állampapírok júliusi megugrása miatt a forintban denominált adósság 111 milliárddal nőtt. A forint alapú lakossági állampapírok aránya a teljes kormányzati adósságnak a 6,28 százalékát tették ki júliusban, ami természetesen soha nem látott magas szintet jelent. Csak, hogy össze tudjuk hasonlítani a korábbi értékekkel, 2012 év végén még 4,76, 2011 végén pedig 2,26 százalék volt ez az arány.
szp
mfor.hu