3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Sorrendben hatodjára döntött csúcsot a központi költségvetés bruttó adóssága júliusban.

Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) által közölt adatok szerint július végén 22 474,2 milliárd forintra nőtt a költségvetés adóssága, amely egyhuzamban hatodjára jelent soha nem látott szintet. A július végi adatok alapján 2012 év végéhez képest 1754,1 milliárddal nőtt az állomány, míg tavaly novemberhez képest - amikor is a mostani csúcsdöntési széria elindult - 1820,7 milliárdos a többlet.

Az adósság 58,4 százaléka forintban, 40,9 százaléka pedig devizában denominált. További 0,8 százalékot tesznek ki az úgynevezett mark-to-market tételek, mely kötelezettségek az ÁKK kockázatcsökkentő devizaswap-ügyleteihez kapcsolódnak.



Az adósság devizanem szerinti összetétele egyébként tavaly év vége óta különösebben nem változott, hiszen decemberben 58,1 százalékot tett ki a forint és 40,2 százalékot a devizakitettség. Ugyanakkor az augusztus közepi, 2,15 milliárd euróra rugó IMF-előtörlesztés érdemben jelent majd változást. Július végén ugyanis a költségvetés devizaadóssága 30,63 milliárd euró volt, így ha ebből levonjuk a 2,15 milliárdot, akkor 28,48 milliárd eurót kapunk, ami minimálisan kisebb a decemberi értéknél. Ráadásul úgy, hogy a költségvetés mostani adóssága már tartalmazza az 5000 fő feletti önkormányzatoktól átvállalt hiteleket (ennek devizarésze 1 milliárd euró feletti), illetve az 1,4 milliárd euró értékű PEMÁK állománybővülést is. Persze az is igaz, hogyha a költségvetési tartalékok visszaépítése miatt ősszel valóban adunk el dollárkötvényeket, akkor az hozzávetőlegesen félmilliárd euróval (600-700 millió dollár) "rontani fogja a képet".

A költségvetés adósságának július havi 235,8 milliárdos növekedéséből egyébként 149,8 milliárdot tesz ki a devizadósság növekedése, amely teljes mértékben a forint 1,6 százalékos gyengülésének az eredménye. Ha a fizetőeszközünk tartani tudta volna az euróval szembeni június végi 295,2-es szintjét, akkor a devizaadósság változatlan lenne.

Persze a teljes állományra vonatkozó újabb csúcsot akkor sem tudtuk volna megúszni, mivel elsősorban a lakosságnak szánt állampapírok júliusi megugrása miatt a forintban denominált adósság 111 milliárddal nőtt. A forint alapú lakossági állampapírok aránya a teljes kormányzati adósságnak a 6,28 százalékát tették ki júliusban, ami természetesen soha nem látott magas szintet jelent. Csak, hogy össze tudjuk hasonlítani a korábbi értékekkel, 2012 év végén még 4,76, 2011 végén pedig 2,26 százalék volt ez az arány.

szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!