Mint mondta, a 2008-as, 2009-es helyzethez képest a nemzetközi hitelminősítők megítélése, tekintélye sokat romlott. Hozzátette: szerintük az intézetek nem jó úton járnak. "Hol voltak ezek a hitelminősítők, amikor 2008-ban az általuk kiválónak minősített eszközök (...) összeborultak, mint a kártyavár" - tette fel a kérdést Kósa Lajos.
A Moody,s Investors Services hétfőn jelentette be, hogy egyszerre két fokozattal, a befektetésre ajánlott kategória alsó határára minősítette vissza Magyarország deviza- és forintadósi besorolásait.
Kósa Lajos kijelentette, a nemzetközi hitelminősítők mindig azzal állnak elő, hogy mindenképpen a magyar embereket sanyargassa a magyar kormány. "Egy angol fiatalember, aki üldögél a City-beli irodájában, és kólát szürcsölve kinéz az ablakon, és elnézi a ködös angol háztetőket, annak mit fáj az egyébként, hogy ön mondjuk kap-e tizenkettedik havi fizetést vagy sem. Nem számít, mert másból él, nem nézi a magyar nyugdíjast, nem nézi a magyar munkavállalót, a magyar családokat. Az sem érdekli, hogy Magyarország van-e vagy nincs. Nem vitatom el ezt az álláspontot (...), de a magyar kormányt meg hadd érdekelje már, hogy ne állandóan az embereket szorongassuk" - fejtette ki a kormánypárti politikus. (mfor.hu szerk: Amíg hazánknak hitelre van szüksége, hogy finanszírozni tudja magát, sajnos, nem lehet eltekinteni a kólát szürcsölő fiatalembertől.)
Mint hangoztatta, nekik arra kell elsősorban figyelni, hogy mit mondanak a magyar választók. A magyar választók döntő többsége pedig elfogadja, sőt támogatja azt a válságkezelő módot, amit a magyar kormány választott, szemben a Moody,s, a Standard and Poor,s és a mögötte álló erők javaslatával. "Ha rájuk hallgatnánk, arról beszélnénk, hogy miért kellett elvenni az emberek tizenegyedik havi fizetését" - jegyezte meg Kósa Lajos.
Arra a kérdésre, hogy honnan lehet tudni, vajon az emberek többsége a módszerek tekintetében támogatja ezt a fajta kormányzást, Kósa Lajos azt mondta: a közvélemény kutatási adatok adnak bizonyos tájékoztatást erről, de az elmúlt félév folyamatait tekintve, azt nem lehet elvitatni, hogy áprilisban az emberek egy nagyon jelentős változtatásra szavaztak, az önkormányzati választásokon pedig ezt a döntésüket megerősítették.
Arra a hitelminősítői kifogásra, hogy nem látszanak a strukturális reformok Magyarországon, a fideszes politikus azt mondta: a legnagyobb átalakítás, amelyet eddig elvégeztek kettős. Egyrészt a hiányzó 500 milliárd forintos költségvetési rést nem az emberek sanyargatásával próbálták betömni, hanem a különadók rendszerével. Ez elég nagy strukturális átalakítás - tette hozzá.
A másik pedig az adórendszer átalakítása: soha nem látott adócsökkentés következik be a jövő év elejétől. Összességében azt lehet látni, hogy csökkentik a jövedelem központosítást. A nyugdíjak biztosítását, biztonságát a mostani, kétpilléres átalakítás szavatolta - mondta Kósa Lajos.
MTI