4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Pozitív hatással van egymásra nemzetközi méretekben az adópolitika és a fejlődő országok segítésének politikája - vélte Kovács László, az Európai Bizottság adóügyi és vámuniós felelőse szerdán Brüsszelben, a témával foglalkozó konferencián.

"Az adó- és fejlesztési politikák közötti szinergiák révén a fejlődő országok hatékonyabban juthatnak hozzá azokhoz az előnyökhöz, amelyeket a megfelelő nemzetközi adóügyi együttműködés, valamint az adócsalás, a jogellenes pénzáramlások és a káros gyakorlatok elleni küzdelem kínál" - emelte ki a magyar biztos, aki a tanácskozás egyik kulcselőadója volt.

A konferenciát Kovács, valamint Karel De Gucht, fejlesztési és humanitárius segítségnyújtásért felelős biztos, továbbá Eva Joly, az Európai Parlament fejlesztési bizottságának elnöke közösen szervezte az adózás és a fejlesztés szegénység elleni küzdelemben betöltött szerepéről. A rendezvény célja az volt, hogy rámutasson az adórendszerek döntő szerepére a fejlesztésben, valamint annak hangsúlyozása, hogy a káros adózási gyakorlatok és az együttműködés hiánya kedvezőtlen hatást gyakorolnak a fejlődő országokra.

A konferencián - amelynek keretében egy asztalhoz ültek a fejlett, illetve a fejlődő országok politikai vezetői, tudósai és civil társadalmainak képviselői - megvitatták azokat a lehetséges intézkedéseket, amelyek arra irányulnak, hogy növeljék a fejlődő országok adóbevételeit, illetve tisztességesebb és fokozottabb együttműködésen alapuló nemzetközi adózási környezetet alakítsanak ki. A tanácskozás a gyenge adórendszereknek a fejlődésre gyakorolt kedvezőtlen hatására helyezte a hangsúlyt, valamint azokra a kihívásokra, amelyeket az adócsalás és a jogellenes pénzáramlások jelentenek az ilyen rendszerek számára.

A belga De Gucht úgy fogalmazott, hogy "a fejlődő országok adórendszereinek megerősítéséhez és adóbevételeik növeléséhez nyújtott segítség kulcsfontosságú szerepet játszik a fenntartható fejlődésben és abban, hogy még inkább magunkénak érezzük a szegénység csökkentésére irányuló politikákat".

Kovács László hangoztatta, hogy a jelenlegi pénzügyi és gazdasági válságban a nemzeti költségvetések és adórendszerek egyre nagyobb fenyegetettségnek vannak kitéve, és a nemzetközi adóügyi együttműködés és a közös standardok iránti igény minden korábbinál fontosabbá vált.

A bizottság szerint a pénzügyi válság fokozta annak szükségességét, hogy több adót szedjenek be a fejlődő országokban, amelyeket érzékenyen érint a nyersanyagárak zuhanása, és a nemzetközi kereskedelem beszűkülése. A fejlődő országok ráadásul gazdaságuk szerkezetéből, a gyenge közigazgatásból, és a nem megfelelő adópolitikákból kifolyólag súlyos adóveszteségeket szenvednek el. Emellett "a pénzügyi tranzakciók globális rendszere és a nem együttműködő országok sokasága miatt kevés kockázattal jár az adócsalás és az adókikerülés".

Kovács László előadásában emlékeztetett arra, hogy az ENSZ fejlesztésfinanszírozásról szóló tavalyi konferenciáján elfogadott dohai nyilatkozat lefektette az alapjait azon intézkedéseknek, amelyek célja az adóbevétel növelése a modern adórendszerek, a hatékonyabb adóbehajtás, az adóalap szélesítése és az adócsalás elleni hatékonyabb küzdelem révén. A nemzetközi közösség ismételten elkötelezte magát a káros adózási gyakorlat elleni küzdelemben is. A világ vezetői legutóbb a pittsburghi csúcstalálkozón erősítették meg azt a kötelezettségvállalásukat, hogy küzdenek az adócsalás, a jogellenes pénzáramlások és káros gyakorlatok ellen.

Kovács László bejelentette azt is, hogy az uniós tagországok külügyminisztereinek felkérésére a brüsszeli bizottság jelenleg a fejlődő országok "felelősségteljes adóügyi kormányzásának" kérdését tárgyaló kezdeményezéseken dolgozik. A nemzeti szabályok hatékony végrehajtása nemzetközi együttműködést igényel az adózás területén - emelte ki előadásában a magyar biztos.

Emlékeztetett: Brüsszel az adózás alapszabályainak tekinti az átláthatóságot, a tisztességes adóversenyt és az információcserét az adóalanyokról. Rámutatott: arra kell törekedni, hogy a fejlődő országok se maradjanak kívül a nemzetközi jogi kereteken, és haszonélvezői legyenek az együttműködésnek.

Az Európai Bizottság adómegkerülés és csalás elleni stratégiája, valamint a kártékony adóverseny megelőzését célzó programja az unión kívüli országokra is kiterjed - emlékeztetett Kovács László.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!