6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magyar miniszterelnök a szigorúbb költségvetési fegyelmet biztosító új EU-szerződés aláírása után tart sajtótájékoztatót péntek délben. Mfor.hu-tudósítás.

13:03

A sajtótájékoztatónak vége.

13:00

Nem a magasugró teremben vagyunk, sem a matematika teremben. A paktumban szereplő számoknak nem a táblán kell működniük majd, hiszen 0,5 százalékos kiigazításokat nem biztos, hogy az emberek el tudják viselni a valóságban. 

Majd Orbán ismét a stabil politikai háttéret, a kétharmados támogatottságot nevezte meg, mint a költségvetés sikeres rendbetételének egyik lehetséges feltételét. Úgy véli, Európa most egyelőre próbálkozik, hogy melyik lehet a járható út. "Egyelőre úgy tűnik, hogy a miénk, a kétharmados támogatottsággal megszerzett stabil politikai háttér működik". 

12:57

Az új fiskális paktumot a benne szereplő számok miatt érdemes higgadtan olvasni Orbán Viktor szerint. "Először is van egy ok, amiért nem indokolt, hogy a magyarok gyomra görcsbe ránduljon: az ott leírtak az eurózóna tagállamokra vonatkoznak. Ebből a szempontból kényelmes pozícióban vagyunk, hiszen nem rajtunk kísérleteznek, ha később kiderülne, hogy a mostani szerződésben hibák vannak". 

12:52

Ha nem azokkal az intézkedésekkel kezdtünk volna, amiket kezdtünk, eltűnt volna a politikai stabilitás Magyarországon - utalt többek között a bankadókra, a bevezetett fizetési sapkákra. "Azért tudom végig csinálni ezt a gazdaságpolitikai programot, mert nem veszett el a kormány támogatása. Ez az egyik legnagyobb versenyelőnye az országnak". Azt pedig, hogy hazánk jó gazdasági úton halad, mások is elismerik szerinte. 

Igaz, hogy jó úton vagyunk, de a siker szót még nem használnám, nem nevezném sikernek Magyarország gazdaságpolitikáját - inkább csak sikeres pontok vannak" - vallott Orbán Viktor saját bevallása szerint kellő határozottsággal.

12:48

A pénzügyminiszterek el fogják fogadni a Bizottság javaslatát, ám mire ez megtörténik, mindenki számára ismertté válnak azok az intézkedések, melyek orvosolják a problémát. Az egész ügy így technikai jellegű lesz, és mindössze 6 hónapig tarthat - válaszolta a kohéziós pénzek felfüggesztésével kapcsolatban feltett kérdésre.

12:45

Újságírói kérdésre elmondta, hogy Magyarország nem szervez támogatókat maga körül az Unión belül. Nincs szükségünk ugyanis arra, hogy az ország álláspontját támogató szövetséget hozzon létre. "Mindenkinek megköszöntem a szolidaritását, de mindenkinek megmondtam, hogy ezt Magyarország a Bizottsággal együtt egyedül meg fogja tudni oldani a problémákat. Ez nem jelenti azt, hogy ne írnánk fel azoknak az országoknak a nevét, akik szolidaritást vállaltak velünk".

Úgy véli, hogy azokat, akik jól végzik a munkájukat, nem büntetni kellene biztatás helyett.

12:44 

A kohéziós pénzekkel kapcsolatban megerősítette korábbi nyilatkozatát, miszerint kizárt dolog, hogy 2013-tól egy forintot is elvegyenek tőlünk. 

12:42

Magyar kezdeményezésre bekerült a záródokumentumba az arab világban élő keresztény kisebbségek védelme - közölte Orbán.

12:41

A záródokumentum másik fontos témája a szerbek tagjelölti státusza, hiszen ezt a történést hosszas vita előzte meg. "Szerbia tagjelölti státusza azért is fontos Magyarország szempontjából, mert így a Vajdaságban élő magyarok nagyobb biztonságban érezhetik magukat - nőtt a biztonság számukra".

12:39

A másik ok az optimizmusra a most megkötött pénzügyi megállapodás, ami azt a benyomást keltheti a világgazdaságban, hogy az eurózónához tartozó miniszterelnökök közössége cselekvőképes. Ez pedig nagyon fontos pont a miniszterelnök szerint.  "Szerintem Magyarország jól döntött azzal, hogy aláírta az új szerződést, ráadásul tartalmilag egybevág azzal, amit mi Magyarországon csinálunk. Ha a gazdaságunk nagyobb lenne, azt is mondhatnám, hogy tőlünk vették át a dolgokat" - véleményezte a szerződés aláírását Orbán. 

12:35

"Hosszú hónapok, talán hosszú két év után először láttunk kisimult arcú miniszterelnököket, optimista tekinteteket és bizakodó hozzászólásokat hallhattunk. Nem kétséges, azért indokolt az optimizmus, mert mindenki jól végezte a dolgát. Az első elismerésnek azonban az Európai Központi Bankot kell, hogy illesse az új monetáris politikája miatt" - kezdte a sajtótájékoztatóját Orbán Viktor Brüsszelben. 

Az a jegybanki politika, amit most folytatnak, az úgy akar pénzügyi stabilitást teremteni, hogy folyamatosan nagy összegben teremt pénzügyi forrásokat is a növekedéshez. A héten az EKB által piacra bocsátott 529 milliárd euró a miniszterelnök szerint nagyon egyenletesen terül szét a gazdaságban. A több mint 800 bank között nagy számban vannak jelen kis- és középbankok, ami azt jelenti, hogy nem csak a nagybankokhoz áramlik a pénz és onnan majd vagy eljut a vállalkozókhoz, vagy nem. Így, hogy kis- és középbankok is kaptak belőle, könnyebben eljut a vállalkozói szektorhoz is a pénz. 

"Szerintem ez az új növekedést serkentő monetáris politika adja az optimizmus alapját" - összegezte. 

Háttér

Pénteken - Nagy-Britannia és a Cseh Köztársaság kivételével - 25 tagállam írta alá az új EU-szerződést, melynek szükségét először a 2011. decemberi 8-i EU-csúcson vetették fel a jelenlevők a szigorúbb költségvetési fegyelem érdekében. A szerződés aláírását még az első körben a helyszínen elutasította Nagy-Britannia, a Cseh Köztársaság és Svédország mellett Orbán Viktor is. Akkor a miniszterelnök azzal indokolta a döntését, hogy az ő mandátuma nem terjed ki arra, hogy föladjon bármit is a magyar szuverenitásból, a kérdésben így a parlamentnek kell döntést hoznia. Az eurózóna tagállamainak javaslata szerint ugyanis azok az országok is csatlakozzanak, amelyek nem tagjai az euróövezetnek, ez pedig már a magyar nemzeti önrendelkezés kérdését érinti. Ez a nyilatkozat az első elutasító reakciónál rugalmasabb álláspontot képviselt.

Majd 2012. február 10-én nyújtotta be a kormány a parlamentnek azt a határozati javaslatot, melyben indítványozza, hogy a képviselők támogassák a paktumhoz való csatlakozást. A határozatot 10 nappal később, február 20-án el is fogadták. Magyarországra a szerződésben foglaltak azonban csak akkor válnak érvényessé, ha az ország csatlakozik az eurózónához, melyre Orbán Viktor nyilatkozata szerint 2018 előtt nincs esély.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!