3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

2012 júliusában a központi kormányzat hó végi betétállománya 2058 milliárd forint volt, mely előző hónaphoz képest 423 milliárd forintos betételhelyezés és 29,4 milliárdos átértékelésből keletkező veszteség eredménye. Utoljára ennél magasabb állományról 2011 szeptemberében számolt be a jegybank.

A Magyar Nemzeti Bank hétfőn reggel közölt statisztikája szerint a központi kormányzat betéteinek hó végi állománya 2058 milliárd forintra emelkedett a júniusi 1665 milliárd forint után. Ennél nagyobb hó végi állományra egyébként az elmúlt szűk egy évben nem volt példa; legutóbb 2011 szeptemberére közölt a jegybank nagyobb kormányzati betétállományt, akkor 2370 milliárd forintnyi betétje volt a központi kormányzatnak. A mostani 393 milliárd forint emelkedés a hó végi állományban a július utolsó harmadában beérkező adóbevételek (ÁFA, járulékok és különadók) eredménye volt.  

Ami viszont a havi átlagos betétállományt illeti, előző hónaphoz képest csökkenésről számol be a statisztika, mely mögött az Államadósság Kezelő Központ 2005-ben kibocsátott japán devizakötvény lejárata állt.  Júliusban az átlagos kormányzati betétállomány 1708 milliárd forint volt szemben a júniusi 1762 milliárddal.

Júliusban a bankrendszer forintlikviditása növekedett, és a likvidtöbblet nagyobb arányban áramlott MNB-kötvényekbe, bár a hó végi adatok csak a külföldiek kezében lévő kötvényállomány növekedését mutatják, mely szinte a duplájára emelkedett. A júniusi 222,4 milliárd forintos állomány a július végi adat szerint 453,2 milliárd forint lett. Ezzel szemben a belföldiek tulajdonában lévő kötvényállomány 3726 milliárdról 3345,3 milliárd forintra csökkent.

Az átlagállományt nézve megállapítható, hogy a külföldiek állománya jelentősebben növekedett, a belföldiek tulajdonában lévő átlagállomány pedig csak csekély mértékben. Mindez azt jelenti, hogy a külföldiek kezében lévő kéthetes instrumentumok az előző havi 437 milliárdról 589 milliárdra emelkedtek, ami 34 százalékos növekedést jelent. Ezzel szemben arányaiban lényegesen kisebb változás történt a belföldi kézben lévő kéthetes kötvények állományában, mely mindössze 0,7 százalékkal 3606 milliárd forintra növekedett júlisban.

A vizsgált hónapban a statisztika szerint csökkent a külföldi követelések nagysága is, ám ez lényegében a júliusban tapasztalt forinterősödés következménye. A hó végi állomány a júniusi 10 474 milliárd forintról 10 257 milliárdra csökkent. "A bankrendszer MNB-nél vezetett bankszámláinak átlagos egyenlege kismértékben haladta meg a tartalékkötelezettség összegét, a túltartalékolás 4,9 milliárd forint volt, amely továbbra is elenyésző a 425,8 milliárd forintos kötelezettséghez képest" - írja az MNB. Előző hónapban még egyébként 5,1 milliárd forint volt a bankrenszer túltartalékolása.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!