3p

A munkahelyi feszültségek közepette a számlák kifizetése is akadozik.

A közszférában egyre nagyobb a nyugtalanság. A különböző életpályamodellek - a pedagógusoknál, rendőröknél - ugyan javítják a dolgozók egy részének anyagi helyzetét, máshol viszont évek óta hiába várnak béremelésre. Utóbbi körbe tartoznak a Magyar Államkincstár munkavállalói, akik a fizetésük 25 százalékos emelését akarják kicsikarni a kormánytól.

Ennek érdekében július 17-én kétórás sztrájkot terveznek, együttműködve a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetével. Állítják, a rövid munkabeszüntetés nem fogja megakadályozni a kincstáron keresztüli tranzakciókat, a bérek, támogatások elszámolása emiatt nem szenved késlekedést.

A kormány részéről Lázár János szólalt meg az ügyben, aki a legutóbbi kormányinfón az mfor kérdésére közölte: nem lesz sztrájk és nem lesz béremelés sem. A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint ugyanis "minisztériumban nincs sztrájk".

Valami azonban nincs rendben a kincstárnál, s ezt nem csak a dolgozói panaszok jelzik, hanem az is, hogy hirtelen nőni kezdett a tartozásuk.

Március végén még csak 10 millió forint kifizetetlen számlát tartottak nyilván, a legutóbbi adatok szerint azonban április végén már 51 milliónyi értékű számla várt rendezésre.

A tartozás megugrásának okát az állami adatbázis nem részletezi, de az eladósodásnak jellemzően kétféle iránya van: vagy az állam felé nem teljesítik adó- illetve járulékfizetési kötelezettségeiket, vagy a beszállítók nem jutnak hozzá a követelésükhöz.

Napokat, heteket csúszhatnak a kifizetések a közszférában 

Feltételezhető, hogy a kincstár esetében inkább az utóbbiról lehet szó. Külső cégektől vásárolnak például szolgáltatásokat, amelyek a kincstár működtetését biztosítják. Ilyen a vagyonvédelem, a takarítás, illetve a kincstári műveletekhez szükséges számítástechnikai berendezések. Természetesen a közüzemi számlák is ide sorolhatók.

Az államigazgatás működésében meghatározó szerepet játszó intézmények között nem csak a kincstár helyzete adhat okot aggodalomra. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) tartozása is egyre terebélyesedik.

Egy hónap alatt 751 millió forintról 912 millióra nőtt, vagyis közel egymilliárd forintnál járunk.

A NAV esetében még nagyobb meglepetés lenne, ha az adófizetéssel lennének elmaradva, esetükben még valószínűbb, hogy külső beszállítóikat nem sikerült kifizetniük. (Ők legalább azzal a gonddal nem szembesülnek, hogy az állam nem fordít elég figyelmet a jövedelmük emelésére, a NAV-nál ugyanis készült életpályamodell.)

Természetesen nem kizárt, hogy átmeneti likviditási problémák álltak elő, és a következő időszakban kiegyenlítik a tartozásaikat ezek az intézmények. Tartós adósságot főleg az egészségügyben szoktak felhalmozni: a kórházak az éves rendes adósságrendezés ellenére rendre összehoznak újabb 50-60 milliárd forint tartozást. Idén már közel 30 milliárd forintnál járunk.

A kórházak azonban sokkal intenzívebb kapcsolatban állnak a beszállítókkal: a számlaforgalmuk sokkal nagyobb, mint egy államigazgatási szervnél ez előfordul. Mindenesetre figyelmeztető jel lehet, hogy a kincstár vagy az adóhatóság egyáltalán olyan helyzetbe tud kerülni, hogy akár csak rövid időre is, de nem tudja kifizetni a beérkező számlák egy részét.

Baka F. Zoltán

mfor.hu 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!