2p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Közeleg a lengyel gazdasági csoda vége - ezt a következtetést vonták le a Reuters elemzői abból, hogy júliusban 2,3 százalékkal csökkent a lengyel ipar termelése, gyorsabban, mint júniusban, amikor 2,0 százalékkal fogyatkozott meg az előző hónaphoz képest.

A lengyel statisztikai hivatal hétfői közlése szerint tavaly júliushoz képest 5,3 százalékkal nőtt az ipari termelés, gyorsabban a júniusi, 1,2 százalékos évi ütemnél, azonban - jegyezte meg a hírügynökség - ez kiigazított adat, a tavaly júliusinál kevesebb munkanap miatti átszámolást tükrözi. És akárhogyan is: a hónapról hónapra csökkenést jelző havi adatok nem sok jót ígérnek hosszabb távon éves összehasonlításban sem.

Az EU "csodagyereke", Lengyelország gazdasága eddig megúszta a gazdasági világválságot. Miközben egész Európa, sőt a világ országainak hazai összterméke (GDP) erősen megsínylette az elmúlt éveket, a lengyel GDP rendületlenül nőtt: 2008-ban 5,1 százalékkal, a világgazdaság számára legvészesebb 2009-es évben is 1,6 százalékkal, 2010-ben 3,9 százalékkal, tavaly 4,1 százalékkal gyarapodott nagy belső piacának köszönhetően. Ez azonban nem volt ingyen: a lengyel államháztartás hiánya 2008-ban a GDP 3,7 százaléka, 2010-ben - az eddigi csúcson - már a 7,8 százaléka és tavaly is még az 5,1 százaléka volt, messze a legföljebb 3 százalékos EU-előírástól.

A növekedés várható lassulása, esetleg ellenkező irányba fordulása nehéz döntés elé állíthatja a lengyel kormányt. Idénre vállalta az államháztartási hiány 3 százalék alá nyomását, és a jövő évi célja 2,2 százalék, 2015-re pedig 1 százalékot sem elérő hiányt tervezett eddig.

Jacek Rostowski pénzügyminiszter már a múlt hét végén - talán a friss ipari adatok előzetes ismeretében - megpendítette, hogy "lassúbb is lehetne a (deficit)csökkentés üteme". Ez persze nemcsak kívánság, ami tovább támogathatná a gazdaságot, hanem elkerülhetetlen is lehet, ha a gazdasági növekedés lassul vagy éppen visszaesés lesz.

Ha azonban a költségvetési szigor elbizonytalanodik, az kikezdheti Lengyelország tőkepiaci reputációját, amelynek egyebek között az IMF beleszólásmentes "rugalmas" hitelkeretét (FCL) is köszönheti 23,5 milliárd euró értékben.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!