A magyar gazdaság a második negyedévben nagyjából hozta azt, amit idehaza vártak tőle, szezonálisan és naptárhatással kiigazítva 3,6 százalékkal növekedett az első negyedéves 3,8 százalék után, 3 hónap alatt pedig 0,9 százalékos pluszt tudott felmutatni.
A Központi Statisztikai Hivatal közlése után pár órával az Eurostat tagállamokra vonatkozó adatai is megérkeztek, melyek Magyarországot középszerűnek tüntetik fel. Előző év azonos időszakához képest ugyanis a magyar 3,6 százalékos növekedés mindössze a 9. legnagyobb és több régiós ország is beelőzte hazánkat. Ott van rögtön az élen álló Románia, ahol 5,7 százalékkal száguldott a gazdaság a második negyedévben. Mögötte a lett gazdaság áll 4,8, és a cseh 4,5 százalékos bővüléssel. Ettől egy hajszállal maradt el a lengyel teljesítmény, mely 4,4 százalékos pluszt tudott felmutatni. A szintén a visegrádi országokhoz tartozó Szlovákia a magyarnál kicsit rosszabb gazdasági növekedést regisztrált, 3,1 százalékot.
Nem mutat sokkal másabb képet a rangsor akkor sem, ha a negyedéves növekedéseket vizsgáljuk. Magyarország a 0,9 százalékos plusszal a 10. helyet foglalja el, igaz, ezzel megegyező mértékű bővülést regisztráltak Bulgáriában, Spanyolországban, Cipruson és Ausztriában is.
Az élen a cseh gazdaság áll, kiemelkedő 2,3 százalékos növekedéssel, mögötte 1,7 százalékkal Svédország és 1,6-tal Románia szerepel. A régióból Lengyelország 1,1, Szlovákia pedig 0,8 százalékkal bővült.
Németh Dávid, a K&H vezető elemzőjének a friss adat némi meglepetést jelentett, 3,7 százalékkal számoltak. "Bár a részletes adatokra még várni kell, de a lassulásban a mezőgazdaság gyengébb teljesítménye, a naptárhatás, és a bázishatás játszhatott szerepet, tavaly ugyanis a második negyedév viszonylag magas tempót hozott" - mondta Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője. Valószínűleg az ipar teljesítménye is gyengébb lehetett mint az első negyedévben. A növekedésben szerepet kapott a szolgáltatási szektor, ami a lakossági fogyasztás miatt maradhat stabil.
Németh Dávid szerint a jelenlegi kilátások alapján az idén 3,8 százalékkal nőhet a magyar GDP, jövőre pedig 3,5 százalékos bővülés várható.
mfor.hu