3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Miközben január 22-én még 5066 milliárd forintnyi magyar állampapír volt külföldiek kezében, addig három héttel később már csak 4783,4. Ez idő alatt 282 milliárdos csökkenés volt, amelyre utoljára 2008-ban volt példa.

A tavaly július eleji 5201 milliárd forintos csúcshoz viszonyítva immár bő 400 milliárd forinttal zsugorodott a külföldiek kezében lévő magyar állampapírok állománya. Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) adatai szerint február 12-én egy nap alatt 100 milliárdos volt a csökkenés mértéke, miután lejárt a 2014/C államkötvényünk 440 milliárd értékben. Bár a jelenlegi 4783,4 milliárd forintos állományi szint még éves mélypontnak sem nevezhető, hiszen ez a tavaly március 26-ainál 6 milliárddal több, de a visszaesés intenzitása igencsak meredek. Január 22-én ugyanis még 5084 milliárdnál jártunk, vagyis a 400 milliárdos csökkenésből szűk 300 az elmúlt három hétre esett.

Ha az ÁKK adatsorát visszamenőleg megvizsgáljuk, akkor értékben ilyen intenzív tőkekivonást csak a válság során figyelhettünk meg. Akkor háromhetes (illetve közel háromhetes) periódusokat nézve jóval 300 milliárd feletti tőkekivonást is láthattunk. Ráadásul akkor a folyamat sokkal huzamosabb ideig tartott, és a teljes állományra vetítve százalékosan lényegesen nagyobb volt, mint a mostani. 2010 második felétől ugyanis újra nőni kezdett a külföldiek kezében lévő állampapír-állomány, és 2012 késő őszére elérte az 5000 milliárdot, azóta pedig 4800 és 5200 között mozog. Igaz, most valamelyest alatta vagyunk.

Ha vetünk egy pillantást a fenti ábrára, akkor a 2008-as összeomlás és annak elhúzódó hatása egyértelműen kirajzolódik. A 2011 őszétől indult IMF-keringőt kiváltó folyamatok viszont kevésbé látványosak, bár azért tetten érhetőek. A 2011. szeptember 14-én még 4015 milliárdra rugó állomány december másodikára ugyanis 3726,4 milliárdra süllyedt. Vagyis három hónap alatt szűk 300 milliárdos csökkenést láttunk. Most viszont három hét alatt (!) figyelhettünk meg ennyit.

Vagyis a mostani „szakadás” igencsak látványos. De nem csak nominálisan, hanem százalékosan is.

Ahogy a fenti ábrán is látható, korábban is voltak hasonló leszúrások. Azok előtt, illetve után viszont intenzív felfutásokat figyelhettünk meg. Baj tehát akkor lehet a mostani állapotból, ha a leszúrást a közeljövőben nem kíséri hasonló nagyságú, de ellentétes folyamat.

A lejáró adósságunkat ugyanis folyamatosan meg kell újítani (az újak kibocsátásával tudjuk a lejárókat kifizetni), így ha a külföldiek ilyen mértékben hosszabb ideig távol maradnak, akkor az adósságkezelő csak a belföldi szereplőkre támaszkodhat (vagy ha rájuk sem, akkor az IMF-re). Bár a lakossági állampapír-állomány dinamikusan fut fel, annak havi bővülése eddig csak egyszer érte el a 100 milliárdos szintet, vagyis egy 300 milliárdos külföldi kivonást egyedül biztosan nem tud kompenzálni.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!