3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Immár 26 ezer milliárd felett van a háztartások nettó pénzügyi vagyona. A növekedés elsősorban nem a hiteltörlesztéseknek köszönhető.

Egy hónap alatt 756,9 milliárd forinttal nőtt a háztartások nettó pénzügyi vagyona, ami immár 26 360 milliárd forintra rúg, vagyis a GDP 88 százalékát teszi ki, derül ki az MNB második negyedévre vonatkozó pénzügyi számláiból.

Az április és június közötti nettó növekedésből 701 milliárd forint köszönhető a háztartások kezében lévő pénzügyi eszközök növekedésének, és 55,9 milliárd a kötelezettségek csökkenésének. Előbbi esetében az állomány 100 milliárd felett nőtt a belföldi befektetési jegyek, a hosszú, éven túli állampapírok és a nem pénzügyi vállalatok részesedéseinél. A kötelezettségek csökkenésében a döntő részt pedig a devizalapú (-47,9 milliárd) fogyasztási és egyéb hitelek, valamint a devizaalapú ingatlanhitelek (-18,5 milliárd) állományi változása hozta.

Ha eltekintünk az átértékelési hatásoktól (pénzügyi eszközöknél ez leginkább a részvények, kötvények árfolyamváltozásának, kötelezettségeknél pedig a forint jegyzésváltozásának a kiszűrését jelenti), akkor tranzakció alapon 455,8 milliárdos növekedést láthatunk. Vagyis a háztartások anyagi helyzetének változása (megtakarítás=jövedelem-költség) ilyen mértékben képződött le a pénzügyi vagyonukban.

Ebből 382,9 milliárdot a pénzügyi eszközök növekedése, 72,9-et pedig a kötelezettségek csökkenése tett ki. Ebben az esetben 100 milliárd forint feletti lakossági pénzbeáramlást láthatunk a hosszú állampapírokba és a belföldi befektetési jegyekbe. A hiteltörlesztések és hitelfelvételek 3 havi egyenlege pedig 81,2 milliárdos megtakarítást mutat. Ebből (is) jól látható a forint árfolyamának kedvezőtlen változása, hiszen hiába a 81,2 milliárdos nettó törlesztés, az állomány csak 65 milliárddal apadt a negyedév során.

Finanszírozási képességek és adósságok

A háztartások nettó pénzügyi vagyonának további növekedése a GDP-re vetítve 6 százalékot tett ki, a nem pénzügy vállalatoké pedig 5,5 százalékot. Ezekből lehetett úgy finanszírozni az államháztartás második negyedéves, GDP-arányosan 3,9 százalékot kitevő pénzügyi hiányát, hogy a külfölddel szembeni finanszírozási képességünk 6,2 százalékot tett ki. (Ennek ellenére, az árfolyamok hatása miatt a nemzetgazdaság külső adóssága meglepő módon nőtt a második negyedévben, Váratlanul és kissé érhetetlenül emelkedett a külső adósságunk)

És csak azért ilyen keveset, mert a pénzügyi vállalatok a devizahitelek elszámolása miatt már a második negyedévben jelentős tartalékokat képeztek, ami hatalmas veszteséget okozott neki, így a pénzügyi vállalatok általában nulla körüli finanszírozási igénye 3,3 százalékra ugrott.

Az államháztartást tehát a második negyedévben 3,9 százalékban kellett finanszírozni, ami miatt annak bruttó, konszolidált, névértéken számított adóssága az első félév végére 25 437 milliárdra, a GDP 85 százalékára ugrott. Ez minimálisan alacsonyabb az előzetesen közölt adatnál.

Mivel az államháztartási adósságfolyamatokkal az előzetes adatok alapján már korábban foglalkoztunk (Államadósság: átléptük a 85 százalékot is), sőt a jegybanki szakértők is rávilágítottak annak alakulására az mfor.hu-n (Az államadósság alakulása 2014 első félévében), ezért ennek elemzésétől jelen esetben eltekintünk.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!