2p

Mi a Magyar Péter-jelenség titka?
Mennyiben más Magyar Péter, mint Orbán Viktor?
Mennyi voksot szerezhet a Tisza Párt, kitől vehet el szavazatokat?
Online Klasszis Klubtalálkozó élőben Somogyi Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a Political Capital szociológus társalapítójától!

2024. május 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az IMF szerint hosszabb ideig tartó visszaesés és lassúbb felépülés várható,mint általában a recessziók esetében. A valutaalap illetékesei úgy gondolják, Magyarország a különösen sérülékeny gazdaságok között van.

Hosszabb ideig tartó visszaeséssel és azt követően lassúbb felépüléssel kell számolni, mint általában a recessziók esetében - közölte csütörtökön a Nemzetközi Valutaalap (IMF), amely a különösen sérülékeny gazdaságok közé sorolta Magyarországot. Az IMF szerint történelmileg ritka, hogy a kiterjedt pénzügyi válsággal egyidejűleg olyan sok országot sújtson gazdasági visszaesés, mint most. A washingtoni székhelyű nemzetközi hitelintézmény szerint ebből azonban nem szabad elhamarkodott következtetéseket levonni.

Az IMF véleménye szerint - az 1950 óta lezajlott 15 recesszió alapján - mindazonáltal megállapítható: az a tény, hogy a jelenlegi visszaesés a mély pénzügyi válsággal nagy mértékben egyidejűleg és ahhoz kapcsolódva jelentkezik, azt sugallja, a válság valószínűleg tartós lesz, amit az átlagosnál gyengébb felépülés fog követni.

A 185 tagú Valutaalap szokásos - jövő héten nyilvánosságra kerülő - féléves világgazdasági helyzetértékeléséből ismertetett részleteket. Az IMF adatai szerint a világ országainak 65 százalékát sújtja recesszió, ez nagyobb arány, mint 1960 óta bármikor.

A Nemzetközi Valutaalap a borúlátó vélemény alapján sürgette: a gazdag és szegény országok fogjanak össze, ugyanis összehangolt válaszra van szükség, ahelyett, hogy minden ország külön-külön kezelje a válságot.

Az IMF rámutatott, hogy a feltörekvő gazdaságokat nem lehet elszigetelni attól, ha a fejlett gazdaságokban pénzügyi sokk keletkezik. Az olyan európai feltörekvő országok, mint Magyarország, Csehország és Ukrajna különösen sérülékenyek, mivel az elmúlt évtized hitelpiaci szárnyalása kifulladt. A nyugati bankok agresszívan terjeszkedtek ezekben a gazdaságokban, miközben azok a térségbeli GDP felénél nagyobb adósságot halmoztak fel.

Az IMF szerint mivel a gazdag országok bankjai jelenleg a túlélésért küzdenek, a fejlődő gazdaságokban még évekig forráshiánnyal kell számolni, a feltörekvő gazdaságokba irányuló tőkeáramlás csökkenése elhúzódhat.

A Valutaalap még nem közölt országokra lebontott elemzést, de azt megelőlegezte, hogy a fejlett gazdaságok közül a válság jelentős csapást mér a kiterjedt pénzügyi szektorral rendelkező Nagy-Britanniára.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!