4p

Idén a 3,8 százalékos hiánycél 0,4 százalékos túllépése valószínűsíthető, majd 2011-től 1,2 százalékkal a kormány terve felett lehet a deficit, de a csökkenő pálya megvalósul – hangzott el a független felügyelő testület csütörtöki sajtótájékoztatóján. Mfor.hu tudósítás.

A Költségvetési Tanács elkészítette a 2014-ig szóló technikai kivetítését, melyet arra alapoztak, hogy a büdzsét érintő törvények, jogszabályok változatlanok maradnak a következő négy évben.

Idén nem fenyeget a deficit jelentős túllövése

"A Költségvetési Tanács előrejelzései szerint idén 4,2 százalékos lehet a maastrichti kritériumok alapján számított hiány. Ez jövőre 4, 2012-ben pedig 3,7 százalékra csökkenhet, azaz a csökkenő pálya szerintünk is megvalósul" - vázolta fel a csütörtöki sajtótájékoztatón Kopits György, a Költségvetési Tanács elnöke.

Mindez azt jelenti, hogy az idén mindössze 0,4 százalékkal léphetjük túl a hiánycélt, 2011-től kezdődően viszont folyamatosan 1,2 százalékkal a kormány célja felett lehet a deficit. Ugyanakkor az elemzésben az is szerepel, hogy az idei hiánytúllépést ellensúlyozhatják egyéb tételek, például a belső tételek vártnál kedvezőbb alakulása, vagy a tartalékok befagyasztása.

A Tanács szakemberei szerint a többségi állami tulajdonban lévő vállalatok részéről az idei hiány teljesülését nem fenyegeti veszély, ugyanis a cégek idei vesztesége majd csak jövőre jelenik meg a büdzsében.

A kockázatokat jól mutatja, hogy az előrejelzés szerint 2011-ben bő 200 milliárdos, az azt követő évben pedig 240 milliárd forintos forrásszűkülés lehet amiatt, hogy a belső tételekre gyakorlatilag az idei nominális keretösszeg áll majd rendelkezésre. Ezt a problémát azonban lehet egyszeri vagy strukturális megtakarításokkal kezelni. "Ezek a kockázatok azt jelzik, hogy talán kiigazítási terveket is kellene készíteni" - vélekedik Kopits György.

Ráadásul ezt a feszültséget a költségvetési felelősségi törvény szerint már nem lehet ellensúlyozni sem a külső tételek egyenlegének javításával (például adóemeléssel), sem pedig a kamatkiadások esetleges kedvező alakulásával.

"Az elemzés során azt feltételeztük, hogy a jelenlegi és a következő kormány is tartja magát az érvényben lévő célokhoz" - vázolta fel a Költségvetési Tanács elnöke. Kopits szerint a Nemzetközi Valutaalap (IMF) sem fogadhat el olyan módosításokat, melyekkel a saját hitelességét kétségbe vonja. Az esetleges magasabb hiánycéllal kapcsolatban a szakember kifejtette: a piacnak komoly ereje van, így végső esetben kikényszerítheti a deficit csökkentését.

A sajtótájékoztatón a Költségvetési Tanács elnöke azt is kiemelte: a következő években a büdzsé elsődleges egyenlege egyre nagyobb pluszt mutathat, holott az elmúlt évtizedekben ez ismeretlen volt hazánkban.

Állandósulhat a 3 százalék feletti növekedés

A Költségvetési Tanács most megjelent elemzésében egy lehetséges makropályát is felvázolt, mely szerint idén még 0,3 százalékkal csökkenhet a magyar gazdaság teljesítménye, 2011-től viszont stabilizálódhat egy 3 százalék feletti éves növekedési pálya. Két év múlva 3,4 százalékkal, majd 2012-ben 3,2 százalékkal nőhet a gazdaság teljesítménye.

Az előrejelzés szerint a háztartások fogyasztási kiadásai az idei 2,9 százalékos csökkenést követően 2011-től éves szinten 2 százalék feletti mértékben emelkedhetnek.

Az inflációval kapcsolatban a Költségvetési Tanács úgy vélekedik, hogy a pénzromlás üteme az idei 4,5 százalék után jövőre 3,2 százalékra csökkenhet, azaz közel kerülhet a jegybank 3 százalékos céljához. Ezt a célt végül 2012-ben érheti el először az inflációs ráta. "Azzal számolunk, hogy a monetáris politika elérheti célját" - vázolta fel a sajtótájékoztatón Kopits György.

BK

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!