4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A jelenleginél lassabb ütemben, de a jövő éven túl is folytatódhat a magyarországi jegybanki enyhítési ciklus, és az MNB-alapkamat a mostani szintnek kevesebb mint a felére is süllyedhet - jósolták londoni feltörekvő piaci elemzők a vártnak megfelelő, fél százalékpontos hétfői kamatcsökkentés után.

A Magyar Nemzeti Bank irányadó kamata a döntés nyomán 6,50 százalékra csökkent. A citybeli elemzői közösségen belül egyértelmű volt a hétfői MNB-kamatcsökkentés előrejelzése, de a várható mértékről eltértek a vélemények. Többségben voltak a fél százalékos enyhítést jósló londoni szakértők, egyes citybeli házak azonban agresszívabb, 0,75 százalékos kamatcsökkentést is elképzelhetőnek tartottak, azzal az indokkal, hogy a magyar gazdaságban jelen van a deflációs kockázat.

Ralph Sueppel, a BlueCrest Capital Management londoni befektetési társaság feltörekvő piacokért felelős főközgazdásza azonban a hétfői kamatdöntés után az MTI-nek fontosnak mondta, hogy az MNB kiszámítható ütemet tartson "mindkét irányban", és az ütemet ne gyorsítsa vagy lassítsa "önkényesen", mert így nagyobb az esélye annak, hogy a forintárfolyam stabil marad.

Sueppel ugyanakkor számol azzal, hogy az MNB végül kisebb ütemre, egyenként negyed százalékpontos csökkentésekre vált, de ez valószínűleg a következő monetáris tanácsi ülésen még nem történik meg. A szakértő szerint a váltás a következő utáni kamatdöntő ülésen lehet esedékes.

Arra a kérdésre, hogy milyen szinten látja a jövő évi kamatmélypontot, a BlueCrest Capital Management vezető londoni elemzője kijelentette, hogy  előrejelzése szerint az MNB-alapkamat 2010-ben még nem éri el mélypontját, "még nagyon hosszú az út". Sueppel jó esélyét látja annak, hogy az enyhítési ciklus még 2011-ben is folytatódik, és az alapkamat 2-3 százalékig süllyedhet.

A JP Morgan befektetési bankcsoport londoni részlegének szakértői a hétfői döntés után ugyanakkor azt emelték ki, hogy a szavazatmegoszlás ezúttal "valamivel kevésbé volt galamb", mint a múlt hónapban. Most felmerült a negyed és a 0,75 százalékpontos enyhítés, és nagy többség döntött a fél százalékpontos mínusz mellett. Az előző havi ülésen azonban 0,50, 0,75 és 1,00 százalékpontos csökkentési javaslatok voltak, és a 0,50 százalékpontos enyhítésről akkor csak szűk többséggel született döntés - mutattak rá a cég citybeli elemzői.

Mindent egybevetve - és a hétfői ülés utáni MNB-kommentárokat figyelembe véve - a JP Morgan londoni szakértői azzal számolnak, hogy egyelőre folytatódnak a fél százalékpontos kamatcsökkentések, ha a növekedési és/vagy az inflációs számok továbbra is elmaradnak a várakozástól, és "ha a forint nem gyengül túl nagyot".

A forinttal kapcsolatos "konstruktív" várakozása alapján a ház jelenleg tartja magát ahhoz az előrejelzéséhez, hogy a magyarországi jegybanki alapkamat 2010 elejére 5,50 százalékig csökken. A JP Morgan elemzői felhívták ugyanakkor a figyelmet arra, hogy e prognózisukat lefelé ható kockázat terheli, abban az esetben, ha a forint a jövő év első negyedében tovább erősödik.

A cégnél megjegyezték azonban azt is, hogy várakozásuk szerint a jövő tavaszi parlamenti választásokkal kapcsolatos költségvetési kockázatok miatt az MNB nem fogja a JP Morgan mostani előrejelzésénél számottevően alacsonyabbra csökkenteni kamatszintjét.

Christine Li, a Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő londoni gazdaságelemző szolgálatának - Moody's Economy.com - közgazdásza a hétfői kamatdöntéshez fűzött kommentárjában kiemelte, hogy a 6,50 százalékos kamatszint több mint három éve a legalacsonyabb, de a forint erősödése, a befektetői hangulat javulása és a mély recesszió mozgásteret ad az MNB-nek az enyhítéshez.

A szakértő kiemelte azt is, hogy jóllehet a nyári áfaemelés után sokan várták az inflációs nyomás erősödését az idei második félévben, ez azonban nem következett be, a magyar vállalati szektor a még mindig igen gyenge belső kereslet közepette ugyanis képtelen áthárítani az adóemelést a fogyasztókra.

A Moody's londoni közgazdásza hangsúlyozta, hogy a forint a kockázatvállalási hajlam visszatértével március óta 15 százalékot erősödött az euróval szemben, és jelenleg ismét a tavaly augusztusban mért árfolyamokon mozog. Christine Li közölte: a ház mindezek alapján az idén még egy fél százalékpontos, jövőre további 1,00 százalékpontos kamatcsökkentést vár, vagyis 2010 végére 5 százalékos MNB-kamatot jósol.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!