2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Jó lenne kitalálni most a fentiek közül mi is történik a piacokon, mert sok az ellentmondás a különböző termékek mozgása, a fundamentumok és a hangulat között.

Egyrészt terjed az európai métely: a görög 10 éves 17 százalék alatt némileg, Írországban folyamatos a romlás: 11 százalék felett a hozamszint, minden nap új csúcson, a portugálok szintén 9,60-on, all time high alatt egy köpésre. A periféria válsága egyáltalán nem oldódik. Ennek hatására folyik a menekülés az európai eszközökből a menedékekbe: sokhónapos csúcson a bund, mindenkori maximumán az arany euróban, mindenkori maximumán a svájci az euróval szemben. Ugyanakkor az euró nagyon vitézkedik a dollárral szemben, az árupiacok a kezdeti esés után a rossz hírek ellenére sem mennek le, hanem inkább fel, a részvénypiacok meg kifejezetten erősek a rossz hírek áradatában. Akkor most mi van?

Azt gondolom (most! majd délutánra biztos más lesz a véleményem), hogy az eurozóna periféria válsága összeér egy klasszikus "mid-cycle slowdown"-nal, és nem lehet tudni, hogy mi lesz a vége, ezért is ilyen ambivalensek a piacok. Lehet, hogy a periféria a gyengülő világgazdaság sírját ássa, de az is lehet, hogy megindul a lokomotív, az eurózóna problémája pedig ezzel párhuzamosan valamilyen módon rendezésre kerül.

Egy dolog bizonyos: a jegybankok ilyen környezetben nagyon sokáig nem fognak tudni semmit sem csinálni, kénytelenek lesznek támogatni a gazdaságot: a ZIRP-mankó* (+QE tolószék) visszavétele nem opció. Marad a kivételesen komoly monetáris stimulus. A többi kérdéses.

Nehezen előrelátható, hogy a most látszódó gazdasági lassulás mennyire lesz komoly, s úgy tűnik a piacok sem döntötték még el, hogy miben szabad hinni. Maradjunk tehát abban, hogy mivel sokféle növekedési kockázat van, ezért a jegybankok nagyon megengedőek lesznek. Emiatt esnek az amerikai és német kötvényhozamok (+menedékkeresési hatás), és ezért áll ellen az árupiaci esésnek legjobban az arany...

*ZIRP: Zero Interest Rate Policy. Japánnal kapcsolatban alkották meg a betűszót, ahol 1997 óta (!!!) tart a monetáris élénkítés extrém módszere.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!