3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Londoni felzárkózó piaci elemzők szerint lassulhatott valamelyest a múlt hónapban a magyarországi infláció a változatlanul gyenge belső kereslet, a kedvező bázishatások és a korábbi forinterősödések hatására.

Az MTI által előzetesen kérdezett kilenc nagy londoni befektetési és gazdaságelemző ház - 4cast, HSBC, UBS, Deutsche Bank, Capital Economics, JP Morgan, BNP Paribas, Barclays Capital, Goldman Sachs - szakértői 5,4-5,7 százalékos prognózisokat adtak; az előrejelzési átlag 5,58 százalék. Márciusban 5,9 százalékos éves inflációt mértek Magyarországon.

Az HSBC bankcsoport elemzői, akiknek prognózisa az előrejelzési sáv tetején volt 5,7 százalékkal, azzal számolnak, hogy az üzemanyagárakban mutatkozó kedvező bázishatások a 10 százalékot meghaladó áprilisi gázáremeléssel együtt is az éves ütem "enyhe lassulását okozhatták".

A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői a kedden esedékes adatismertetés előtti prognózisukban szintén 5,7 százalékos éves összevetésű inflációt jósoltak áprilisról. Előrejelzésük szerint az általuk valószínűsített lassulást a forint korábbi erősödésének a tartós fogyasztási termékek árára gyakorolt hatása okozhatta, emellett az, hogy a változatlanul lanyha fogyasztói kereslet a szolgáltatási szektor inflációs ütemét is lenyomhatta. A JP Morgan szakértői közölték ugyanakkor: a rövid távú dezinflációs folyamaton túl nem osztják a Magyar Nemzeti Bank (MNB) nézetét, miszerint a fogyasztóiár-infláció jövőre lényegesen elmarad a 3 százalékos céltól.

A BNP Paribas bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői még meredekebb lassulást várnak: a ház 5,4 százalékos éves inflációra számít a múlt hónapról. A cég londoni szakértői szerint a 6 százalékhoz közeli márciusi kiugrás egyszeri jelenség volt, amelyet elsősorban az élelmiszer- és az üzemanyagárak emelkedése okozott. A továbbiakban fontos dezinflációs tényező lesz a nyomott kereslet és a forint korábbi, éves összevetésű erős árfolyamnyeresége. Az infláció júliusig folyamatosan lassul, onnantól kezdve pedig egyenesen "összeomlik", tükrözve a tavalyi áfa-emelés hatásainak elenyészését - jósolták a BNP Paribas londoni befektetési elemzői.

A Barclays Capital befektetési csoport 5,5 százalékos éves drágulási ütemet vár a múlt hónapról, ugyancsak azzal a kiegészítéssel, hogy júliustól várható a meredekebb dezinfláció.

A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni részlegének szakértői azt valószínűsítik, hogy "a márciusi átmeneti gyorsulás" után áprilistól visszaállt a lefelé tartó pályára a magyarországi infláció. A GS elemzői szerint a maginfláció által jelzett - a magas munkanélküliség, valamint a tavalyi adóemelések hatásának enyhülése által hajtott - alapszintű dezinflációs folyamatot erősíti az energiaárak stabilizálódása is. A ház 5,6 százalékos tizenkét havi inflációt vár áprilisról. A Goldman Sachs londoni elemzői az idei év egészére 4,8 százalékos átlagos, 2010 végére 4,1 százalékos éves összevetésű inflációt jósolnak.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!