3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Széles sávban mozognak a csütörtökön esedékes februári magyarországi inflációs adatokra adott londoni előrejelzések. A többség lassuló inflációt vár.

Többségben vannak a már lassulást valószínűsítő - elsősorban a változatlanul gyenge keresletre és a bázishatásokra hivatkozó - prognózisok, de vannak elemzők, akik még gyorsulást várnak, elsősorban az üzemanyagárak miatt.

Az MTI által kérdezett kilenc nagy londoni befektetési és gazdaságelemző ház - UBS, Barclays Capital, Goldman Sachs, BNP Paribas, JP Morgan, Wood & Co., Moody's Economy.com, 4cast, Capital Economics - szakértői 5,7-6,5 százalék közötti prognózisokat adtak az éves szintre és teljes kosárra számolt februári inflációra. A múlt hónapra szóló előrejelzési átlag 6,09 százalék. Januárban, éves összevetésben 6,4 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak Magyarországon.

Michal Dybula, a BNP Paribas bankcsoport közép-európai közgazdásza, aki a legderűlátóbbak közé tartozik 5,7 százalékos előrejelzésével, azt mondta az MTI-nek: amint a tavalyi áfa-emelés hatásai az év közepétől elenyésznek, a magyarországi infláció "összeomlása" várható, abban az esetben, ha "semmi váratlan" nem történik az energia- és az élelmiszerárakban.

A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének februárra szóló előrejelzésében is már 6 százalék alá csökkenő tizenkét havi infláció szerepel; a cég prognózisa 5,9 százalék. A ház londoni elemzői szerint a lassulást a tartós fogyasztási termékek árának csökkenése és az üzemanyagárakban jelentkező erős bázishatás valószínűsíti. A bankcsoport várakozása szerint az éves összevetésű infláció júliusra a 3 százalékos célszint közelébe lassul tovább, ahogy a tavalyi áfaemelés hatásai kikerülnek az összehasonlításból.

A JP Morgan szakértői ugyanakkor megerősítették azt a várakozásukat, hogy a magyar jegybank az idén már csak egy kamatcsökkentést hajt végre a jelenlegi 5,75 százalékos kamatszintről, és ez szerintük már ebben a hónapban várható. A cég távlati előrejelzésében az szerepel, hogy az MNB alapkamata egészen a jövő év nyaráig az idén márciusra várt 5,50 százalékon marad, majd 2011 őszén már szigorítás kezdődik, 5,75, az év végéig pedig 6,00 százalékra.

A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni elemzői ugyanakkor februárra még valamelyest az infláció gyorsulását valószínűsítik: jelenlegi előrejelzésük 6,5 százalék. A GS szerint a korábbi adóemelések és a magasabb üzemanyagárak felhajtóereje egyelőre nagyobb, mint a továbbra is csökkenő fogyasztás és a nagyon lassú bérnövekedés ellenkező irányú inflációs hatásai.

A Goldman Sachs szakérői szerint januárban a vállalatok már áthárították a fogyasztókra az adóemeléseket - ami a maginflációban közvetlenül meg is látszott -, mivel úgy döntöttek, hogy több adóemelést már nem tudnak lenyelni, vagy a máris rendkívül szűk profitrésük miatt, vagy azért, mert bíznak a fogyasztás élénkülésében. A GS szakértői szerint ez a hatás még jó eséllyel érződött februárban is, erre csak ráerősített az újabb üzemanyagár-emelkedés. A cég tizenkét havi távlatban 5,50 százalékos MNB-alapkamatot jósol.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!