4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az állam ügyei lassan rendbe jönnek, az új állami struktúra kialakítása lezárult, így Magyarország készen áll arra, hogy nyisson az Öböl-térség országai felé - mondta a Miniszterelnökséget vezető államtitkár egy nemzetközi konferencián szerdán Budapesten.

Lázár János az Antall József Politika- és Társadalomtudományi Tudásközpont által Magyarország és az Öböl-térség kapcsolatainak perspektívái címmel rendezett tanácskozáson kiemelte: "a keleti nyitás nem jelent nyugati zárást". Magyarország csak élni akar a lehetőségekkel, átveszi azt a nyugati gyakorlatot, hogy más kultúrákat elfogadva felveszi a kapcsolatot a térség országaival - közölte. Azt mondta: a kormánynak az a terve, hogy külgazdasági és külpolitikai kapcsolatait átszervezve jelentős lépéseket tesz Ázsia országai felé, és amikor Kelet felé nyit, ezen országok kulturális hagyományait, társadalmi-politikai berendezkedését tiszteletben tartja.

Kifejtette: a 2008-ban kezdődött válság Magyarországot nagyon keményen sújtotta, csaknem a gazdasági értelemben vett megsemmisüléssel és a csőddel kellett szembenéznie. A 2010-ben megválasztott kormány ezt a válságot azonban esélyként értelmezte az ország újraszervezésére - mutatott rá. Elengedhetetlenül szükséges volt az elmúlt 20 év lezárása, új állami struktúra szervezése. Ennek kialakítása mára lezárult, átszervezték az országot és pénzügyeit - mondta.

Véleménye szerint a régi sztereotípiák mindörökre megdőlni látszanak, egy Magyarországhoz hasonló méretű országnak innovatívnak kell lennie a kapcsolatteremtésben is. Ezért nyitnak az Öböl-térség felé is, ahol "nem állt meg a gazdaság", folyamatos a növekedés, és jelentősen megerősödtek ezek az országok az elmúlt években. Hangsúlyozta: a magyar társadalom nyitott, kész befogadni az Öböl-térségből érkezőket, megismerni közösségeiket. Nemcsak a gazdasági, hanem a tudományos, az oktatási és a kulturális együttműködésre is óriási lehetőségek kínálkoznak - mondta.

Mohamed asz-Szabah asz-Szalim asz-Szabah volt kuvaiti külügyminiszter, az Oxfordi Egyetem vendégprofesszora előadásában kiemelte: az arab világban jelenleg káosz uralkodik, rendszeresek a tiltakozások több országban. A politikai elit sokszor úgy gondolja, a "kreatív káoszra" néha szükség van, hogy előrelépést lehessen elérni - közölte. Hozzátette: kérdéses, hogy miről is szól az arab tavasz: a demokratikus értékekről, az iszlám identitás védelméről, az osztályok közötti küzdelemről vagy a hatalomért folytatott harcról.

Úgy látja, bár az elmúlt időben gazdasági szempontból valóban fejlődött az arab világ, ezt nem követte politikai fejlődés, az arab országokban nagyrészt tekintélyelvű maradt az irányítás. A felkelés néhány országban - Tunéziában, Líbiában, Egyiptomban és Jemenben - annyiban sikeres volt, hogy megbukott az autokrata kormányzat, de a komoly munka, az új politikai struktúra kiépítése még csak most kezdődik - mutatott rá.

Mint mondta, az arab világ mozgalmai arra utalnak, hogy az eddigi politika elavult, káoszhoz és széteséshez vezethet, ezért mindenképpen újfajta kormányzásra van szükség. Ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy a politikai berendezkedés nem tartható fenn gazdasági egyensúly nélkül, a politikai és a gazdasági reformoknak összhangban kell állniuk. A konferencia elején a Budapesti Corvinus Egyetem díszdoktorává avatták Mohamed asz-Szabah asz-Szalim asz-Szabahot.

Sztáray Péter, a Külügyminisztérium biztonságpolitikáért felelős helyettes államtitkára a magyar-kuvaiti kapcsolatokról elmondta: Kuvait az egyik első ország az Öböl-térségben, amellyel Magyarország felvette a diplomáciai kapcsolatot. Magyarország 1990-ben elítélte Irakot, amiért megszállta Kuvaitot. A kétoldalú kapcsolatok szorosabbá váltak az Öböl-háború után, amit a magas szintű látogatások is megerősítettek - idézte fel. Kiemelte: a magyar-kuvaiti partnerség alapelve, hogy mindkét országnak a lehető legelőnyösebb legyen az együttműködés. Ezért májusban gazdasági vegyes bizottság jön létre, amely várhatóan új szakaszt nyit a kétoldalú gazdasági és kereskedelemi kapcsolatokban - közölte.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!