4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Leállhatnak az amerikai szövetségi kormányzat egyes intézményei, amennyiben a Fehér Ház és a kongresszus - amelyben a képviselőház vezetése a republikánusok kezén van - péntek estig nem tud megállapodni az érvényben lévő költségvetés csökkentéséről.

Hasonlóra 15 éve, a demokrata Bill Clinton és akkor teljes egészében republikánus ellenőrzés alatt álló törvényhozás szembenállása óta nem volt példa. A republikánusok, akiknek a tavaly novemberi félidős választások során egyebek mellett a költségvetési szigor követelésével sikerült elhódítaniuk a szövetségi alsóházat, 40 milliárd dolláros megszorítást szeretnének kicsikarni. A demokraták eddig csak egy 33 milliárdos lefaragásba mentek bele.

A kormányzat "lezárását" - vagyis a létfontosságúnak nem tekintett szövetségi intézmények munkájának felfüggesztését - az idén eddig két ideiglenes kompromisszummal sikerült áthidalni, amelyek során a demokraták több milliárdos megszorításokba egyeztek bele. A republikánusok által szorgalmazott megszorítások nagy része a szociális kiadásokra vonatkozik, ami tiltakozást váltott ki a "legelesettebb amerikaiak" védelmére hivatkozó demokraták részéről.

Miután kedden a Fehér Házban az elnök, valamint Harry Reid, a szenátus, és John Boehner, a képviselőház elnöke részvételével nem sikerült egyezségre jutni, Barack Obama szerdára egy hasonló egyeztetést hívott össze. A nap folyamán a kongresszus vezetők közötti alkudozás újrakezdődött, s Obama telefonon tárgyalt Boehnerrel.

Amennyiben péntek éjfélig nem születik megállapodás, akkor a létfontosságúnak tekintett intézmények - így a Fehér Ház, a kongresszus, a hadsereg, a rendőrség, a hírszerzés, a szövetségi bíróságok, a légi irányítás és a más forrásokból finanszírozott posta - kivételével leállhat a szövetségi szervek munkája. A mintegy 4 millió szövetségi alkalmazott egynegyede nem kap majd fizetést (és nem végezhet önkéntes munkát sem). Az oktatási, a környezetvédelmi és a városfejlesztési tárca dolgozónak nagy része ideiglenesen munka nélkül marad. Bezárhat például a híres washingtoni Smithsonian múzeum-együttes is.

Az idei büdzsével kapcsolatos politikai csatározások a jelek szerint csak az előszelét jelentik egy hosszú gazdaságfilozófiai háborúnak. Szerdán a képviselőházi republikánusok benyújtották az október 1-jével kezdődő 2012-es amerikai költségvetési évre vonatkozó büdzséjavaslatukat, valamint a következő évtizedekre vonatkozó gazdaságstratégiai elképzeléseiket, amelyek az állami szerepvállalás jelentős visszaszorításával számolnak. A Paul Ryan költségvetési házbizottsági elnök nevével fémjelzett csomag a szövetségi költségvetést a GDP-hez viszonyított arányát az 1949-es szintre szorítaná vissza.

A Ryan-csomag, amely vélhetően a 2012-es elnökválasztási kampány egyik fő témája lesz, a következő tíz évre 40 ezer milliárd dollárban maximálná az amerikai költségvetést, amely 6200 milliárd dollárral kevesebb az Obama által előterjesztett elképzelésnél. A program az elnök által meghirdetett egészségbiztosítási csomag visszavonásával és a szociális kiadások visszafogásával, a nyugdíjkorhatár 67 évre való felemelésével, egyes állami ellátások privatizálásával , a közintézmények áramvonalasításával, valamint a lakosság és a szövetségi államok fokozottabb önerőre támaszkodásával számol.

A jövő évre 3500 milliárd dollárban szabná meg költségvetés plafonját, 1000 milliárd dollárosnál valamivel alacsonyabb államháztartási hiány mellett. Ryan az éves hiányt 10 éven belül 400 milliárd dollárra szeretné leszorítani, s a deficitet 30 éven belül számolná fel teljesen. Az államadósság csökkentése csak 2040-ban kezdődne meg. A csökkenő deficit mellett az államadósság abszolút mértékben tovább növekedne, de a növekvő gazdasághoz képest zsugorodna az aránya. Az amerikai államadósság jövőre Paul Ryan szerint 16 ezer milliárd, 2021-ben pedig 23 ezer milliárd dollár lesz.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!