A harmadik negyedévben 2,4 százalékkal növekedett a magyar gazdaság, míg a második negyedévhez viszonyítva 0,6 százalékos volt a bővülés mértéke. Mindkét esetben a Központi Statisztikai Hivatal 0,1 százalékponttal magasabb adatot közölt most az előzetesen kiadott értékhez képest.
A július-szeptember közötti időszakban a GDP termelői oldalán 2012 negyedik negyedéve óta nem látott mértékben volt kerékkötője a növekedésünknek a mezőgazdaság. Teljesítménye előző év azonos időszakához képest ugyanis 18 százalékkal lett alacsonyabb. Visszafogta a GDP-t az építőipar is, igaz, közel sem ilyen mértékben, hiszen csupán 0,5 százalékkal mérséklődött a teljesítmény. Az ipar hozzáadott értéke 5,2, ezen belül a feldolgozóiparé 5,9 százalékkal nagyobb lett az előző év azonos időszakához mérten. A feldolgozóiparon belül a járműgyártás, illetve a hozzá kapcsolódó beszállító ágazatok teljesítménye nőtt jelentősen.
A szolgáltatások bruttó hozzáadott értéke együttesen 3,7 százalékkal bővült. A kereskedelem, szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás hozzáadott értéke 7,4 százalékkal emelkedett.
A GDP harmadik negyedévi 2,4 százalékos bővüléséhez
- az ipar 1,
- a szolgáltatások 1,9 százalékponttal járultak hozzá,
- a mezőgazdaság viszont 0,9 százalékponttal mérsékelte a növekedési ütemet.
(Forrás: KSH)
Ami egyik oldalon a mezőgazdaság, az a másikon a beruházás
Ami a termelői oldalon a mezőgazdaság, az a felhasználóin a bruttó állóeszköz-felhalmozás, vagyis a beruházás volt, a teljesítménye ugyanis 1,5 százalékkal mérséklődött, és hasonló, visszahúzó hatásra 2013 első negyedéve óta nem volt példa.
A háztartások fogyasztása 2,6 százalékkal nőtt előző év azonos időszakához képest. Ezen belül a KSH tájékoztatása szerint a nagy súlyú kiadási csoportok közül az élelmiszerek, a lakásszolgáltatások, az egyéb termékek és szolgáltatások, valamint a vendéglátás és szálláshely-szolgáltatás esetében az átlagot meghaladóan emelkedett a volumen.
A fogyasztás mellett a külkereskedelmi forgalomban folyó áron 857 milliárd forint aktívum keletkezett. Az export 7,6, az import 6,8 százalékkal emelkedett. Az áruforgalomban a kivitel 7,1, a behozatal 6,9 százalékkal bővült.
Ahogy a fenti ábrán is látható, a GDP 2,4 százalékos éves bővüléséhez a végső fogyasztás 1,9 százalékponttal járult hozzá, a bruttó felhalmozás viszont 0,7 százalékponttal visszafogta azt. A külkereskedelmi forgalom 1,3 százalékponttal erősítette a GDP növekedését.
A második negyedévhez képest a gazdaság 0,6 százalékkal növekedett. A termelési oldalon
- a szolgáltatások bruttó hozzáadott értéke 1,2,
- a mezőgazdaságé 0,8 százalékkal emelkedett,
- az iparé 0,6,
- az építőiparé 3,7 százalékponttal csökkent.
A felhasználóin
- a háztartások fogyasztása 0,5,
- a közösségi fogyasztás pedig 1,8 százalékkal nőtt,
- a beruházások viszont 0,8 százalékkal csökkentek.
- Az export 0,6-tal bővült,
- az import 0,3 százalékkal mérséklődött.
mfor.hu