3p

2015 harmadik negyedévében a végleges adatok szerint ugyan 1-1 bázisponttal magasabb lett a gazdaság teljesítménye, ez a lényegen nem változtatott: jócskán belassult a magyar gazdaság.

A harmadik negyedévben 2,4 százalékkal növekedett a magyar gazdaság, míg a második negyedévhez viszonyítva 0,6 százalékos volt a bővülés mértéke. Mindkét esetben a Központi Statisztikai Hivatal 0,1 százalékponttal magasabb adatot közölt most az előzetesen kiadott értékhez képest.

A július-szeptember közötti időszakban a GDP termelői oldalán 2012 negyedik negyedéve óta nem látott mértékben volt kerékkötője a növekedésünknek a mezőgazdaság. Teljesítménye előző év azonos időszakához képest ugyanis 18 százalékkal lett alacsonyabb. Visszafogta a GDP-t az építőipar is, igaz, közel sem ilyen mértékben, hiszen csupán 0,5 százalékkal mérséklődött a teljesítmény. Az ipar hozzáadott értéke 5,2, ezen belül a feldolgozóiparé 5,9 százalékkal nagyobb lett az előző év azonos időszakához mérten. A feldolgozóiparon belül a járműgyártás, illetve a hozzá kapcsolódó beszállító ágazatok teljesítménye nőtt jelentősen.

A szolgáltatások bruttó hozzáadott értéke együttesen 3,7 százalékkal bővült. A kereskedelem, szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás hozzáadott értéke 7,4 százalékkal emelkedett.

A GDP harmadik negyedévi 2,4 százalékos bővüléséhez

  • az ipar 1,
  • a szolgáltatások 1,9 százalékponttal járultak hozzá,
  • a mezőgazdaság viszont 0,9 százalékponttal mérsékelte a növekedési ütemet.

(Forrás: KSH)

Ami egyik oldalon a mezőgazdaság, az a másikon a beruházás

Ami a termelői oldalon a mezőgazdaság, az a felhasználóin a bruttó állóeszköz-felhalmozás, vagyis a beruházás volt, a teljesítménye ugyanis 1,5 százalékkal mérséklődött, és hasonló, visszahúzó hatásra 2013 első negyedéve óta nem volt példa.

A háztartások fogyasztása 2,6 százalékkal nőtt előző év azonos időszakához képest. Ezen belül a KSH tájékoztatása szerint a nagy súlyú kiadási csoportok közül az élelmiszerek, a lakásszolgáltatások, az egyéb termékek és szolgáltatások, valamint a vendéglátás és szálláshely-szolgáltatás esetében az átlagot meghaladóan emelkedett a volumen.

A fogyasztás mellett a külkereskedelmi forgalomban folyó áron 857 milliárd forint aktívum keletkezett. Az export 7,6, az import 6,8 százalékkal emelkedett. Az áruforgalomban a kivitel 7,1, a behozatal 6,9 százalékkal bővült.

(Forrás: KSH)

Ahogy a fenti ábrán is látható, a GDP 2,4 százalékos éves bővüléséhez a végső fogyasztás 1,9 százalékponttal járult hozzá, a bruttó felhalmozás viszont 0,7 százalékponttal visszafogta azt. A külkereskedelmi forgalom 1,3 százalékponttal erősítette a GDP növekedését.

A második negyedévhez képest a gazdaság 0,6 százalékkal növekedett. A termelési oldalon

  • a szolgáltatások bruttó hozzáadott értéke 1,2,
  • a mezőgazdaságé 0,8 százalékkal emelkedett,
  • az iparé 0,6,
  • az építőiparé 3,7 százalékponttal csökkent.

A felhasználóin

  • a háztartások fogyasztása 0,5,
  • a közösségi fogyasztás pedig 1,8 százalékkal nőtt,
  • a beruházások viszont 0,8 százalékkal csökkentek.
  • Az export 0,6-tal bővült,
  • az import 0,3 százalékkal mérséklődött.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!