5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Megvonta a befektetési ajánlású államadós-osztályzatot Magyarországtól szerdán a Standard & Poor's.

22:06

"Ha a kormány parlamenti többségét arra használja fel, hogy javítsa a befektetési környezetet és végrehajtsa a Széll Kálmán Terv strukutrális reformjait, akkor a minősítésen lévő nyomás megszűnhet, vagy akár vissza is fordulhat" - zárul a minősítő közleménye.

22:03

A forintgyengülés első hulláma 306,50 körül állt meg. Kérdés, hogy holnap a nagyobb forgalomban mire megy majd a magyar deviza.

21:58

A hitelminősítő indoklásában megjegyezte: a gazdaságpolitikai döntéshozatalt és a hitelképességet egyaránt erősíthetné "a részvétel egy többoldalú programban". "Jóllehet kedvezőnek tekintjük az erőteljesebb külső teljesítményt, meglátásunk szerint azonban Magyarország változatlanul jelentős refinanszírozási szükségletekkel szembesül különösen rövid távon, tekintettel arra, hogy a kormány hozzákezd az IMF- és EU-adósságok törlesztéséhez" - áll a hitelminősítő elemzésében. Az S&P közölte: megítélése szerint a magánnyugdíj-pénztári eszközök átirányítása a költségvetési szektorba összességében nem javította a magyar közfinanszírozás állapotát.

21:56

"A kiszámíthatóság gyengülése részben azokkal a kormányzati intézkedésekkel függ össze, melyek kérdéseket vetnek fel független intézmények működésével kapcsolatban Magyarországon" - olvasható. Ezzel valószínűleg leginkább a kormány által benyújtott jegybanktörvényre utal az S&P. A szakemberek szerint ez negatív hatással lesz a magyar befektetési környezetre, ami tovább rontja a magyar gazdaság középtávú kilátásait. Mindezek mellett Magyarország finanszírozhatóságának kilátása is romlott részben belső okok, részben pedig a világgazdasági válság miatt.

A konkrét intézkedések közül a Standard & Poor's elemzői nehezményezik az alkotmány módosítását, az új jegybanktörvényt és az Alkotmánybíróság jogkörének megnyírbálását. Szerintük a jegybanktörvény tervezete például politikai befolyást okozhat a nemzeti bankban. Emellett a cég szerint az elmúlt egy év válságadói sértik a gazdasági növekedést, csökkentik a bankok hitelezési hajlandóságát.  

21:43

A Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye szerint Magyarország szenvedő alanya ennek a küzdelemnek, közvetve pedig az euróövezet válságának és az Unió elleni pénzügyi támadásoknak. Kiemeli: a S&P mostani döntése jól láthatóan nem a magyar gazdaság és pénzügyi rendszer tényeinek értékelésén alapul, hanem a dollárövezet erősödésében és az eurózóna gyengítésében érdekelt piaci szereplők nyomásgyakorlása, emellett szándékosan figyelmen kívül hagyta azt is, hogy az elmúlt időszakban kedvező irányú változás következett be az értékelés alapjául szolgáló mérőszámokban.

Mivel az S&P mostani döntése valójában az Uniót gyengítő lépéssorozat része, Magyarország elemi érdeke, hogy minél távolabb tartsa határaitól az euróválságot kísérő negatív tüneteket. Ehhez továbbra is fegyelmezett költségvetési politikára, adósságcsökkentésre és a növekedés motorjainak felpörgetésére van szükség - hangsúlyozza az NGM.

21:42

"Azt gondoljuk, hogy a magyar gazdaságpolitika kiszámíthatósága tovább gyengül, ez pedig rontja az ország középtávú növekedési kilátásait" - olvasható a hitelminősítő közleményében. A cég a leminősítés mellett 3-as "felépülési besorolást" adott hazánknak, ami azt jelenti, hogy a szakemberek 50-70 százalék esélyt adnak arra, hogy elkerüljük az államcsődöt.

"A mostani negatív kilátás arra utal, hogy szerintünk egy a háromhoz annak esélye, hogy jövőre további leminősítések lesznek, ha a magyar gazdaság teljesítménye bizonytalan marad" - áll a közleményben. 

21:31

Novemberben a sajtóhírek szerint egyszer már közel voltunk a leminősítéshez, akkor a kormány bejelentette az IMF-tárgyalások szándékát miután az S&P szólt, hogy le fog minősíteni, így végül elkerültük akkor a bóvlit.

21:25

A Fitch Ratingset és a Standard&Poor's-t az IMF-tárgyalásokba vetett remény tartotta vissza a leminősítéstől - mondta Timothy Ash, a londoni székhelyű Royal Bank of Scotland közgazdásza. "A kormányzati információk azóta elég zavarosak és kiszámíthatatlanok. Úgy tűnik, az EU és az IMF múlt heti, tárgyalásokról történő kivonulása jelentette az utolsó szalmaszálat".

Háttér

A nemzetközi hitelminősítő szerda este Londonban bejelentette, hogy egy fokozattal, az eddigi "BBB mínusz/A-3"-ról egy fokozattal "BB plusz/B"-re módosította a hosszú és rövid futamidejű, devizában és forintban fennálló magyar államadósság besorolását, amelyre további leminősítés távlati lehetőségére utaló negatív kilátást adott.

Az S&P ugyanakkor levette az összes magyar adósosztályzatot a negatív előjelű felülvizsgálati listáról. A cég november 11-én jelentette be, hogy negatív kihatású megfigyelés alá vette Magyarország szuverén besorolásait; ennek helyébe lép a Standard & Poor's szerda esti bejelentése alapján a negatív kilátás.

A hitelminősítő döntése nyomán a magyar szuverén adósbesorolást immár két nemzetközi hitelminősítő tartja nyilván befektetésre nem ajánlott kategóriában: a múlt hónapban a Moody's Investors Service is ebbe az osztályzati sávba sorolta át Magyarországot.

Az S&P a szerdai leminősítést egyebek mellett azzal indokolta, hogy megítélése szerint továbbra is gyengül a magyar gazdaságpolitika kiszámíthatósága, részben olyan hivatalos intézkedések miatt, amelyekről a hitelminősítő úgy gondolja, hogy kérdéseket vetnek fel a felügyeleti szervek függetlenségével kapcsolatban, és bonyolultabbá teszik a működési környezetet a befektetők számára.

Mint ismert, a kormány az IMF-tárgyalások bejelentésével pont ezt kívánta megakadályozni. A bejelentés hatására a hitelmiősítő korábban úgy nyilatkozott, a döntéssel megvárják az IMF-tárgyalások végét.

A leminősítés hírére az forint árfolyama 306-ig emelkedett az euróval szemben.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!