A lengyel miniszterelnök - aki Brüsszelben nyilatkozott a lengyel sajtónak - úgy értékelte, hogy a megállapodások "meglehetősen semlegesek" Lengyelország számára. Hangsúlyozta: ő csak a jövendő kormányközi szerződés ratifikációjának politikai szándékáról tájékoztathatta uniós partnereit, a parlament döntését nem tudja megelőlegezni. Bejelentette: meghívja a lengyel politikai pártok vezetőit, hogy vitassák meg együtt az EU-csúcs eredményeit.
Tusk értékelése szerint a megállapodás még nem elég erős ahhoz, hogy megnyugtassa a piacokat. "Bizonyosan egy lépés előre, de a lelkesültségtől még messze vagyunk" - mondta.
Rafal Grupinski, a kormányzó Polgári Platform frakcióvezetője szerint a csúcs félsiker, de mindenképpen a jó irányba tett lépés.
Waldemar Pawlak, a kisebbik koalíciós társ, a Lengyel Parasztpárt elnöke, miniszterelnök-helyettes úgy értékelte, hogy "nem volt dráma, de hurrá-optimizmusra sincs ok". Jan Bury frakcióvezető pedig racionális döntésnek nevezte, hogy Varsó csatlakozott a megállapodáshoz. Az a legfontosabb, hogy egyetértés van a pénzügyi fegyelem erősítése tekintetében - mondta.
A nemzeti jobboldali ellenzék ezzel szemben valósággal leszedte a keresztvizet a miniszterelnökről. Arkadiusz Mularczyk, a Szolidáris Lengyelország frakció vezetője szerint Tusknak tanulnia kellett volna David Cameron brit miniszterelnöktől. A lengyeleknek semmi okuk arra, hogy az euróövezet gigantikus adósságait kifizessék, olyan országokét, mint Görögország, amely sok éven át a lehetőségein felül élt és költekezett. Ez a lengyel állampolgárok, az egész lengyel nép érdekei ellen szól - nyomatékosította.
Hasonló véleménynek adott hangot Mariusz Blaszczak, a fő ellenzéki párt, a Jog és Igazságosság (PiS) frakcióvezetője. Szerinte a csúcs "vereség a miniszterelnök számára". Lengyelországnak nem telik arra, hogy a nála gazdagabbak adósságait fizesse, és ez igazságtalan is lenne - mondta. Adam Hofman, a PiS szóvivője kijelentette: a csúcs döntéseinek elfogadásával Lengyelország további kötelezettségeket vállalt magára, garanciák nélkül. "Nagy-Britannia felfogja a saját érdekeit, Lengyelország nem" - mondta.
A Baloldali Demokratikus Szövetség (SLD) óvatosabban ugyan, de szintén fenntartásainak adott hangot. Tadeusz Iwinski, a párt parlamenti képviselője főként azt kifogásolta, hogy elmaradt az előzetes parlamenti vita azokról a lengyel követelésekről, amelyeket a miniszterelnök vitt a tarsolyában Brüsszelbe. Ugyanakkor hozzátette: az SLD támogatja a mélyebb integrációt az EU-val. "Lehetett volna rosszabb is. De jobb is" - értékelte a csúcs eredményeit.
A lengyel alkotmány értelmében a fontos nemzetközi szerződések ratifikációjához a szejm kétharmados többségének jóváhagyására van szükség. Ez a többsége azonban a kormánykoalíciónak még az Európa-barát baloldali ellenzék támogatásával sincs meg. Népszavazás kiírása megoldást jelenthetne, ez esetben viszont gondok lehetnek a részvétellel, mert a referendum érvényességéhez a választásra jogosultak legkevesebb felének részvételére van szükség.
Szakértők szerint azonban a kormányközi szerződésekhez nincs szükség a szejm ratifikációjára. A PiS viszont máris jelezte, nem fogja engedni, hogy a kormány a parlamentet ily módon megkerülve korlátozza az ország szuverenitását, és szükség esetén alkotmánybírósághoz fordul. Kérdés, hogy a taláros testület egy ilyen beadványról milyen döntést hozna.
MTI