3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Mérsékelt sikernek nevezte Donald Tusk a brüsszeli EU-csúcstalálkozó döntéseit lengyel médiajelentések szerint.

A lengyel miniszterelnök - aki Brüsszelben nyilatkozott a lengyel sajtónak - úgy értékelte, hogy a megállapodások "meglehetősen semlegesek" Lengyelország számára. Hangsúlyozta: ő csak a jövendő kormányközi szerződés ratifikációjának politikai szándékáról tájékoztathatta uniós partnereit, a parlament döntését nem tudja megelőlegezni. Bejelentette: meghívja a lengyel politikai pártok vezetőit, hogy vitassák meg együtt az EU-csúcs eredményeit.

Tusk értékelése szerint a megállapodás még nem elég erős ahhoz, hogy megnyugtassa a piacokat. "Bizonyosan egy lépés előre, de a lelkesültségtől még messze vagyunk" - mondta.

Rafal Grupinski, a kormányzó Polgári Platform frakcióvezetője szerint a csúcs félsiker, de mindenképpen a jó irányba tett lépés.

Waldemar Pawlak, a kisebbik koalíciós társ, a Lengyel Parasztpárt elnöke, miniszterelnök-helyettes úgy értékelte, hogy "nem volt dráma, de hurrá-optimizmusra sincs ok". Jan Bury frakcióvezető pedig racionális döntésnek nevezte, hogy Varsó csatlakozott a megállapodáshoz. Az a legfontosabb, hogy egyetértés van a pénzügyi fegyelem erősítése tekintetében - mondta.

A nemzeti jobboldali ellenzék ezzel szemben valósággal leszedte a keresztvizet a miniszterelnökről. Arkadiusz Mularczyk, a Szolidáris Lengyelország frakció vezetője szerint Tusknak tanulnia kellett volna David Cameron brit miniszterelnöktől. A lengyeleknek semmi okuk arra, hogy az euróövezet gigantikus adósságait kifizessék, olyan országokét, mint Görögország, amely sok éven át a lehetőségein felül élt és költekezett. Ez a lengyel állampolgárok, az egész lengyel nép érdekei ellen szól - nyomatékosította.

Hasonló véleménynek adott hangot Mariusz Blaszczak, a fő ellenzéki párt, a Jog és Igazságosság (PiS) frakcióvezetője. Szerinte a csúcs "vereség a miniszterelnök számára". Lengyelországnak nem telik arra, hogy a nála gazdagabbak adósságait fizesse, és ez igazságtalan is lenne - mondta. Adam Hofman, a PiS szóvivője kijelentette: a csúcs döntéseinek elfogadásával Lengyelország további kötelezettségeket vállalt magára, garanciák nélkül. "Nagy-Britannia felfogja a saját érdekeit, Lengyelország nem" - mondta.

A Baloldali Demokratikus Szövetség (SLD) óvatosabban ugyan, de szintén fenntartásainak adott hangot. Tadeusz Iwinski, a párt parlamenti képviselője főként azt kifogásolta, hogy elmaradt az előzetes parlamenti vita azokról a lengyel követelésekről, amelyeket a miniszterelnök vitt a tarsolyában Brüsszelbe. Ugyanakkor hozzátette: az SLD támogatja a mélyebb integrációt az EU-val. "Lehetett volna rosszabb is. De jobb is" - értékelte a csúcs eredményeit.

A lengyel alkotmány értelmében a fontos nemzetközi szerződések ratifikációjához a szejm kétharmados többségének jóváhagyására van szükség. Ez a többsége azonban a kormánykoalíciónak még az Európa-barát baloldali ellenzék támogatásával sincs meg. Népszavazás kiírása megoldást jelenthetne, ez esetben viszont gondok lehetnek a részvétellel, mert a referendum érvényességéhez a választásra jogosultak legkevesebb felének részvételére van szükség.

Szakértők szerint azonban a kormányközi szerződésekhez nincs szükség a szejm ratifikációjára. A PiS viszont máris jelezte, nem fogja engedni, hogy a kormány a parlamentet ily módon megkerülve korlátozza az ország szuverenitását, és szükség esetén alkotmánybírósághoz fordul. Kérdés, hogy a taláros testület egy ilyen beadványról milyen döntést hozna.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!