A nemzetközi hitelminősítő befektetési alapokat információval ellátó részlege - S&P Fund Services - azt írta: a feltörekvő piaci leválás első jelei a februárral zárult három hónapban jelentek meg, komoly bizalmi felhajtóerőt adva a térségben aktív alapkezelőknek.
A felzárkózó piaci konstrukciókba befektető alapok ebben az időszakban is nettó veszteséget könyveltek el, de már jóval kevesebbet, mint a fejlett térségi piacokon aktív alapok, áll az S&P Fund Services londoni kimutatásában.
A Standard & Poor's szakosított részlegének adatai szerint a feltörekvő piaci befektetéseken az alapoknak a vizsgált három hónapban, globális középértéken mérve hozzávetőleg feleannyi vesztesége volt, mint a fejlett térségi eszközökbe befektető alapoknak.
A felmérésbe bevont feltörekvő piaci alapok közül a Templeton Investment Funds – Templeton BRIC Fund vezetése úgy vélekedett, hogy Kína adhatja meg az irányt a felzárkózó térség "jelentős fellendüléséhez" már 2009-ben. A kínai gazdaság fejleményei Ázsia egészére kihatnak, ugyanis a többi ázsiai országból Kínába irányuló export értéke meghaladja az Egyesült Államokba és Európába irányuló ázsiai kivitel együttes értékét, áll az S&P elemzésében. Kínához más nagy londoni házak is komoly reményeket fűznek.
A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő minap Londonban kiadott új világgazdasági előrejelzése szerint a kínai GDP-érték az idén 5,6 százalékkal bővül. Igaz, hogy ez jelentős lassulás a tavalyi 9,0 százalékos pluszhoz képest, de a Fitch jövőre már 8,2 százalékra visszagyorsuló kínai növekedést vár.
A Királyi Külügyi Intézet - londoni székhelye után, általánosan használt nevén a Chatham House - néhány hete kiadott drámai hangvételű világgazdasági jelentésében egyenesen úgy fogalmazott, hogy a "gazdasági katasztrófa" szélére sodródott a fejlett ipari országok alkotta OECD-térség, és a kínai növekedés fennmaradása a világgazdaság legfőbb reménye.
A felzárkózó térség "lekapcsolódásának" (decoupling) elmélete - vagyis az, hogy a feltörekvő gazdaságok mennyire tudják magukat elszigetelni a fejlett térségi recessziótól - már a válság korai szakasza óta sok vitára ad alkalmat a City elemzői közösségében.
Több vélemény szerint az olyan méretű felzárkózó gazdaságok, mint Kína, sokkal erősebb külső fizetési helyzetük miatt ma már jóval kevésbé szenvedik meg például a súlyos amerikai recessziót, mint korábban, sőt bizonyos mértékig pótolhatják a kieső amerikai húzóerőt.
Ezzel azonban korántsem ért egyet mindenki. Dominique Strauss-Kahn, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója a Financial Timesnak már egy éve azt mondta, hogy a lekapcsolódási elmélet "teljesen félrevezető"; a válság globális, és olyan felzárkózó országokat is érint, mint Kína és India.
MTI/Menedzsment Fórum