4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A júniusi inflációs adatban a maginfláció csökkenése a jó hír - értékelték a vártnál magasabb, teljes kosárra számolva 5,3 százalékos múlt havi éves inflációs adatot londoni felzárkózó piaci elemzők.

A további jegybanki kamatkilátásokról azonban eltérnek a nézetek: egyes vélemények szerint vége az Magyar Nemzeti Bank enyhítési ciklusának, mások szerint még egy kamatcsökkentésre mód nyílhat az idén. Az MTI által a keddi adatközlés előtt kérdezett nagy londoni elemző és befektetési házak mindegyike a májusban mért 5,1 százalékos tizenkét havi inflációval azonos, vagy ahhoz nagyon közeli drágulási ütemet jósolt júniusról is. Az általános citybeli konszenzus 5,1 százalék volt.

A statisztikai hivatal keddi adatismertetése után a JP Morgan bankcsoport londoni feltörekvő piaci elemzői közölték: kedvezőnek tartják az éves szintű maginflációs ütem "meglehetősen jelentős" lassulását, mert ez megerősíti, hogy nincs keresleti oldalról érvényesülő inflációs nyomás a magyar gazdaságban. A maginfláció tizenkét havi összehasonlításban 3,5 százalékra csökkent az előző havi 4 százalékról. A JP Morgan szakértői kiemelték azt is, hogy folytatódott a tartós fogyasztási termékek árcsökkenése, ami a cég szerint arra vall, hogy a forint legutóbbi árfolyamveszteségei a múlt hónapban még semmilyen mértékben nem mutatkoztak meg az importárakban.

A ház összességében azt jósolja, hogy az élelmiszerárak - amelyek a rossz időjárás miatt most is a fő tényezői voltak a nem várt mértékű inflációgyorsulásnak - a második félévben is felfelé irányuló nyomást gyakorolnak majd a magyarországi inflációra, a maginfláció ugyanakkor továbbra is enyhe marad. A teljes kosárra számolt éves infláció a JP Morgan londoni elemzőinek előrejelzése szerint július-augusztusban 3,5 százalék közelébe lassul, ahogy a tavalyi áfa-emelés hatásai kikerülnek az éves összehasonlításból. A cég ugyanakkor azzal számol, hogy a magyarországi infláció szeptembertől ismét gyorsulni kezd, az év végéig 4 százalék fölé emelkedik vissza a tizenkét havi ütem, és jövőre sem süllyed a célszint alá. A ház szakértői 2011 egészében 3,6 százalékos átlagos inflációt várnak.

A JP Morgan szerint az inflációs előrejelzés következő módosítása valószínűleg felfelé irányuló lesz. A ház elemzőinek kommentárja szerint a cél feletti inflációs ütem "nem javítja azt a benyomást, hogy az inflációs várakozások Magyarországon nem jól rögzítettek". A cég közölte: már nem vár további jegybanki kamatcsökkentést, és arra számít, hogy 2011 harmadik negyedévétől kamatemelési ciklus kezdődik. Ha a forintra tartós eladási nyomás nehezedne, a szigorítás ennél hamarabb is elkezdődhet, de a JP Morgan elemzőinek nem ez az alapeseti prognózisa. Ahhoz, hogy az MNB ismét kamatot csökkenthessen, a JP Morgan szakértői szerint a forintnak a 260-265-ös árfolyamsávba kellene tartósan visszaerősödnie az euróval szemben. A várható idei magyarországi kamatpályára eltérő előrejelzések vannak érvényben a londoni City elemzői közösségében, de abban jórészt egyetértenek az elemzők, hogy jövőre szigorítás kezdődik.

A Bank of America-Merrill Lynch (BoA-ML) bankcsoport londoni befektetési részlegének feltörekvő piaci szakértői például azt jósolják, hogy az idén, valószínűleg októberben lesz még egy negyed százalékpontos MNB-kamatcsökkentés, 5 százalékra, de 2011 végére 5,5 százalékra emelkedik a jegybanki kamatszint. A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési és elemző részlegének prognózisa szerint az inflációs kockázatok miatt a kamatszigorítás felé hajlóra változhat a magyar jegybank alapállása, és most már valószínűbbnek tűnik egy kamatemelés, mint egy kamatcsökkentés. A keddi inflációs adatismertetés után a Moody's Investors Service hitelminősítő londoni gazdaságelemző szolgálatának - Moody's Ecomomy.com - európai közgazdásza, Christine Li ugyanakkor azt jósolta, hogy az MNB az idei év vége felé - a piacok stabilizálódása esetén - még végrehajt egy negyed százalékpontos kamatcsökkentést.

A Moody's szakértője szerint az idei első negyedévben megindult kilábalás ellenére a belső kereslet a magyar gazdaságban változatlanul gyenge, főleg a költségvetési szigor és a még mindig feszes hitelkondíciók miatt. Mindehhez járul a svájcifrank-alapú jelzáloghitelek törlesztő részleteinek emelkedése. Christine Li is arra számít, hogy az idei második félévtől csökkenésnek indul a magyarországi infláció, ahogy a tavalyi áfa-emelés hatásai kikerülnek a bázisból, ám az éves inflációs ütemek várhatóan a célszint felett maradnak.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!