A fogyasztói árak az októberi 4,7 százalékos éves emelkedés után 5,2 százalékkal haladták meg novemberben az egy évvel korábbi szintet a KSH pénteki adatai szerint.
Az MTI által előzetesen kérdezett citybeli befektetési és elemző házak szakértőinek zöme az éves bázishatások és a havi üzemanyagár-emelkedés miatt számított a novemberi inflációs gyorsulásra. A felmérésbe bevont tíz nagy londoni bank és elemző cég előrejelzései között szerepelt 5,2 és 5,3 százalékos tizenkét havi inflációt valószínűsítő is, de a prognózisok átlaga 5,02 százalék volt.
A pénteki adatismertetés után a JP Morgan bankcsoport londoni befektetési és elemző részlegének szakértői kiemelték: a novemberi "felfelé ható meglepetés" előtt négy olyan hónap volt egymás után, amikor az inflációs számok jelentősen elmaradtak a várakozástól, és a magyarországi infláció továbbra is jóval a cég által fél évvel ezelőtt valószínűsített szint alatt jár.
A ház fenntartja azt a jóslatát, hogy decemberben még tovább gyorsul az éves összevetésű infláció - a bankcsoport jelenleg érvényes előrejelzése 5,5 százalék erre a hónapra -, mivel az inflációs kosárban 3,5 százalékos súllyal képviselt háztartási áram novemberi áremelkedése a decemberi adatokban jelenik meg.
Jóllehet a november végi üzemanyagár-csökkenés is a decemberi inflációs számsorban lesz majd látható, a tavaly decemberi 9,4 százalékos havi üzemanyagár-csökkenés erőteljes negatív éves bázishatása azonban összességében felhajtóerőt gyakorol a tizenkét havi inflációra - jósolták pénteken a JP Morgan londoni elemzői.
A ház ugyanakkor 2010 közepére 3,5 százalékig, a jövő év harmadik negyedében pedig 2 százalékig csökkenő éves inflációval számol.
A JP Morgan szakértői nem számítanak arra, hogy a novemberi inflációs adatsor elrettenti a magyar jegybank Monetáris Tanácsát az e hónapban végrehajtandó újabb kamatcsökkentéstől. A cég fenntartja a 0,5 százalékpontos decemberi csökkentésről szóló prognózisát.
A JP Morgan elemzői azt azonban valószínűsítik, hogy a pénzügypolitikai testület már valamelyest kevésbé lesz "galamb", mivel az alapkamat közelít ahhoz a szinthez, amelyet a Monetáris Tanács tagjainak többsége megfelelőnek tart.
A JP Morgan londoni szakértői szerint ez a szint "5,5 százalék körül" van.
Mindezek alapján a ház azt várja, hogy a decemberi kamatdöntő ülésen negyed és fél százalékpontos csökkentési lehetőséget vitatnak meg; a JP Morgan elemzői szerint valószínűtlen, hogy szóba kerülne a 0,75 százalékpontos kamatenyhítés.
Az erre a hónapra várt fél százalékpontos csökkentés után a cég az enyhítési ütem lassítását valószínűsíti: előrejelzése szerint 2010 első negyedében még két, egyenként negyed százalékpontos kamatcsökkentés várható. Utána a választásokkal és a költségvetési kilátásokkal kapcsolatos bizonytalanságok valószínűleg kivárásra ösztönzik az MNB-t - jósolták pénteken a JP Morgan londoni szakértői.
A Barclays Capital befektetési csoport is azt emelte ki pénteki kommentárjában, hogy "a vártnál kissé magasabb" novemberi magyarországi infláció előtt több hónapig folyamatosan és jelentős mértékben elmaradtak az inflációs számok a konszenzustól.
Christian Keller, a ház európai felzárkózó piaci közgazdásza szerint "nem szokatlan" jelenség, hogy a várakozások alkalmazkodnak a tényleges korábbi számokhoz, és egy idő után "felfelé ható meglepetés következik".
Keller közölte: a novemberi adatsorban "semmi riasztót" nem lát. A Barclays Capital előrejelzése az, hogy az éves inflációs ütem 2010 első negyedében 5,6 százalékra gyorsul tovább, de az év további részében már jelentős mértékben lassul.
A cég továbbra is fél százalékpontos jegybanki kamatcsökkentést vár decemberre, és azzal számol, hogy a kamatszint jövőre 5,0 százalékig csökken tovább - tette hozzá a Barclays Capital térségi közgazdásza.
A Moody's Economy.com - a Moody's Investors Service hitelminősítő londoni gazdaságelemző és előrejelző szolgálata - is további ütemes pénzügypolitikai enyhítést vár a novemberi inflációs gyorsulás ellenére, tekintettel "a 17 éve nem látott mélységű" magyar recesszióra. Christine Li, a cég londoni közgazdásza közölte: továbbra is fél százalékos decemberi kamatcsökkentésre és jövőre 5,0 százalékos jegybanki kamatmélypontra számít.
Li kiemelte, hogy az "igen feszes" költségvetési politika és a még mindig magas hitelköltségek miatt a magyar gazdaság az idén várhatóan egész évben recesszióban lesz, és ez jövőre valószínűleg lefelé ható nyomást gyakorol az inflációra.