A jegybanki szakemberek nem voltak könnyű helyzetben, hiszen az olajárak drasztikus zuhanása és a rubel összeomlása az előrejelzés adatfelvételének idejére esett, illetve azt követően ment végbe. Pellényi Gábor a prezentációt ismertető jegybanki szakember szerint így akár azt a kérdést is feltehetjük, hogy az alappályának, vagy az alternatív, az olajár jelentős és trendszerű csökkenésével kalkuláló pályának van-e nagyobb valószínűsége?
A mostani inflációs jelentésben az olaj ugyanis 68 dolláros hordónkénti árral szerepel, miközben ma reggel a prompt ár 61 dollár. A prognózis elkészítése során ugyanis az adatfelvétel lezárását megelőző 10 nap átlagát használják a jegybanki szakemberek. Ez a technikai módszer most azonban képtelen volt lekövetni az olajár beszakadását. Ráadásul nehezíti az előrejelzés készítését az is, hogy az egy év múlva várható olajár most sokkal nagyobb mértékben szór az elemzők között, mint a korábbi időszakokban. Pellényi Gábor szerint a mostani olajárak elsőkörös hatása több száz, akár 500 milliárdos adókiengedéssel egyenértékűek.
Hasonló problémát jelent a rubel eheti összeomlása is, ami egyrészt a jelentéskészítést követően történt meg, másrészt annak hatását az orosz gazdaságra sem lehet egyelőre pontosan megítélni. Kisebb GDP-csökkenés mellett ugyanis drasztikus gazdasági visszaeséseket is jósolnak a piaci szereplők, ami értelemszerűen eltérő hatást gyakorol a magyar gazdaságra. Kisebb orosz visszaesés esetén minden 1,5-2 százalékos orosz lassulás, 0,1 százalékkal mérsékli a magyar GDP-t. Ugyanakkor a kapcsolat nem lineáris, hiszen nagyobb orosz gazdasági beszakadás a pénzügyi rendszeren keresztül is begyűrűzhet erősebb negatív hatást generálva.
Nagyon szenzitív és érdekes környezetben élünk, tette hozzá Virág Barnabás, a jegybank ügyvezető igazgatója. Az olaj- és rubelösszeomlás mellett ugyanis tegnap a Fed jegyzőkönyv nyelvezete is megváltozott, de a lakossági devizahitelek elszámoltatásának, forintosításának a következményei is bizonytalanabbá teszik az alappályát.
Az alappálya szerint egyébként az MNB mostani előrejelzésében a következő számok szerepelnek:
Pellényi szerint az éves inflációs ráta 2015 márciusában térhet vissza a pozitív tartományba. A gazdaságban továbbra is negatív a kibocsátási rés, ugyanakkor ez szektoronként változó.
Néhány ágazatban, mint például az építőiparban már nem beszélhetünk negatív kibocsátási résről, de ezek kevésbé hatnak közvetlenül a fogyasztói árakra.
Visszatérve az alternatív forgatókönyvekre, Palotai Dániel ügyvezető igazgató rámutatott, hogy az inflációs jelentésben szereplő három alternatív forgatókönyv közül hosszú idők óta most először vannak többségben a monetáris enyhítés irányban mutatók.
Ahogy a fenti ábrán látható az MNB szerint, ha tartósan alacsony marad az olaj világpiaci ára, akkor az alappályán felvázolt 2,3 százalékos jövő évi növekedés 0,2 százalékponttal lehet magasabb. Ez lényegesen kisebb a Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter által tegnap jelzett 0,5-0,6 százaléknál. Pellényi Gábor szerint ez azért van, mivel más a viszonyítási alap, a költségvetésben ugyanis még lényegesen magasabb olajár szerepel, mint a mostani inflációs jelentésben. Így a jelenlegi piaci árak hatása is eltérő a két előrejelzésben.
mfor.hu