4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A vártnak megfelelően kedden sem változott a jegybanki alapkamat, azonban a szeptemberi üléshez hasonlóan ezúttal is volt olyan döntéshozó, aki emelt volna - derült ki Simor András délutáni sajtótájékoztatóján. A Monetáris Tanács tagjai még a múlt hónaphoz képest is újabb inflációs kockázatokat fedeztek fel a magyar gazdaságban, de továbbra is bíznak a cél 2013-as elérésében. Mfor.hu-tudósítás.

Élesítik csőrüket a héják

"Két javaslat volt a Monetáris Tanács előtt: egy tartásról és egy 25 bázispontos emelésről szóló. Végül túlnyomó többségben a tartás mellett voksoltunk" - mondta a keddi kamatdöntést követően Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke. vagyis nem történt változás a múlt hónaphoz képest: megint voltak olyan tanácstagok, akik már emeltek volna a kamaton. A szeptemberi ülés jegyzőkönyvéből utólag kiderült, hogy egy hónapja Király Júlia alelnök volt az első, aki tavasz óta először már szigorított volna.

Szakemberek szerint ugyanakkor a kamat tartása nem volt meglepő, hiszen Magyarország kockázati megítélésének tartósan gyenge szintje és a forint árfolyamának romlása keresztbe tesz, ugyanis a reálgazdasági folyamatok akár kamatcsökkentést is indokolnának. A szakemberek szerint a kétféle kockázatok kioltják egymást, ezért volt várható az alapkamat tartása.

A folytatást illetően nehéz jósolni, az MNB döntéshozói ezúttal sem kívántak utalást tenni a jövőbeli kamatpályát illetően. "A következő egy év során így nem számítunk kamatcsökkentésre, kamatemelés pedig elsősorban a kockázatok felerősödése, jelentős forintgyengülés, illetve kockázati felárnövekedés esetén lehetséges. A legvalószínűbbnek az alapkamat 6 százalékos szinten tartását tartjuk, azonban a felfelé mutató kockázatok erősen megnövekedtek" - írta keddi elemzésében Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője.  

Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfóliómenedzsere a kamat alakulását illetően a legnagyobb kockázatot az európai adósságválság kezelésében látja, szerinte a német álláspont várható győzelme nem tud tartós megoldást nyújtani a monetáris unió problémáira. Az elhúzódó feszültségek, és az ebből adódó folyamatos kockázatkerülés miatt a hosszú időn át rendkívül népszerű feltörekvő piacok helyzete törékennyé vált. Magyarország ebből a szempontból különösen  sérülékeny, hisz a piacon lévő állampapírok közel felét külföldiek birtokolják, és ők további hangulatromlás esetén eladásokba kezdhetnek, ami hirtelen forintgyengülést és ugrásszerű hozamemelkedést eredményezhet - véli a szakember.  

Infláció: tovább romlottak a kilátások

"A Monetáris Tanács továbbra is hisz abban, hogy a költségsokkok, az indirekt adóemelése kifutásával az infláció 2013-ban elérheti a 3 százalékos célt. Ugyanakkor ha a forint gyengülése tartóssá válik, akkor az további kockázatokat hordozhat" - mondta Simor a kamatdöntés után. A jegybank elnöke hozzátette: az inflációs jelentés szeptember végi publikálása óta kismértékben tovább romlottak a kilátások.

Az infláció mellett a reálgazdasági kilátások is romlottak valamelyest az elmúlt egy hónapban, az MNB továbbra is azt gondolja, hogy csak nagyon visszafogott lehet a gazdaság növekedése, a kibocsátás a következő két évben elmarad a potenciálistól. Ennek oka egyrészt a globális növekedés lassulása, másrészt a lakossági fogyasztás vártnál rosszabb helyzete, harmadrészt pedig a gyenge beruházási hajlandóság - tette hozzá. A lakossági fogyasztás alakulásával kapcsolatban Simor elmondta: szerintük a végtörlesztés rövid távon inkább negatív hatással lesz ezen a téren. A beruházási aktivitás szempontjából a gazdasági környezet kiszámíthatatlansága és a minimálbér-emelés lehet negatív hatással.

"Az elmúlt egy hónapban Magyarország kockázati megítélése érdemben nem változott, azonban valamelyest növekedtek a kockázati feláraink és gyengült a forint. Ezek oka továbbra is elsősorban globális tényezőkben keresendő, kisebb részben országspecifikus tényezőkkel magyarázható" - mondta az MNB első embere.

Újságírói kérdésre Simor a sajtótájékoztatón elmondta: a jegybank november 14-én ad majd információt arról, hogy eddig mekkora mennyiségben adott el eurót a bankoknak végtörlesztés céljára, addig erről nem akarnak nyilatkozni.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!