A közgazdász kiemelte: már az Európai Unióban sem csupán görög ügyről volt szó. Nagy lett a tét, hogy az eurózónát egyben tudják-e tartani. Görögországnak viszont a "kényszer nagy erő" - fogalmazott Magas István, aki szerint a megállapodást muszáj lesz elfogadni.
Magas István szerint a politikának azt lesz nehéz közvetíteni a választók felé, hogy összességében szigorúbb feltételrendszert kellett elfogadni, sőt jelentős állami vagyontárgyakat kellhet betenni egy alapba, amely a hiteltörlesztés fedezetéül szolgálhat.
A Corvinus Egyetem professzora Pogátsa Zoltán közgazdásszal egyetértett abban, hogy a megszorító intézkedések valóban recesszióba tolják a görög gazdaságot. Magas István ugyanakkor úgy véli: ez csak ideiglenes lesz, s ezzel a 3 éves perspektívával Görögország jó eséllyel teljesíteni tudja majd hiteltörlesztéseit az eurózóna és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) felé is.
A kisebbik görög kormánypárt nem támogatja a megállapodás minden pontját
A kisebbik görög kormánypárt, a jobboldali, nacionalista Független Görögök (ANEL) vezetője kedden közölte: a párt nem támogatja a Görögországot a csődtől megmentő újabb pénzügyi csomag minden feltételét. Pánosz Kamenosz azt mondta újságíróknak: az ANEL a kormány tagja marad, de frakciója csak azokat a feltételeket fogja támogatni, amelyekről az összes görög párt megállapodott még a hétvégi brüsszeli csúcs előtt.
A hitelezők által az újabb hároméves hitelprogramért cserébe elvárt szigorú feltételeket - többek között adóemeléseket és a nyugdíjkorhatár felemelését - ellenzi a Sziriza párt keményvonalas balszárnya is.
Megfigyelők szerint ennek ellenére a mérsékelt, Európa-párti ellenzéki pártok képviselőinek a szavazataival várhatóan meg lesz a parlamenti többség a szerdai szavazáson.
MTI