5p

Megdöbbentő előrejelzést készített Kondrát Zsolt, az MKB vezető elemzője a bruttó hazai termék (GDP) alakulásáról: szerinte az első negyedéves zuhanás mértéke megközelítheti a nyolc százalékot. A szakember azonban abban bízik, hogy a nyugati kormányok agresszív lépései elkezdik éreztetni hatásukat, ami miatt az év közepén fordulat következhet be a konjunktúrában. Ám az áfaemelés, a gyenge forintárfolyam és az olajár visszakorrigálása miatt elképzelhető, hogy nem teljesül a Magyar Nemzeti Bank (MNB) három százalékos inflációs célja.

Kondrát: nyolc százalékos mínusz is elképzelhető  (Mfor-montázs)

A KSH tegnap tette közzé a 2008 utolsó negyedévére vonatkozó GDP adatok korrekcióját, amely teljesen áthangolta az idei évre vonatkozó kilátásokat. A korrigált adatokból kiderül, hogy 2,3 százalékkal csökkent a gazdaság az utolsó negyedévben. Kondrát Zsolt az mfor.hu-nak elmondta: a fogyasztás, valamint a szolgáltatások teljesítménye a korábban vártnál jobban csökken, és ez vélhetően nem egy átmenti jelenség.

Eddig a GDP tekintetében a pesszimizmus fő mozgatórúgója az ipari termelés zuhanása volt, amihez most újabb tényezők kapcsolódtak. Nyilvánvaló volt, hogy a szolgáltató szektorban az ingatlanforgalmazás és a pénzügyi tevekénység komolyan visszaesik. Ha ugyanis megszűnik a hitelezés, akkor nem lesz a bankoknak profitjuk, elbocsátásokra kényszerülnek, az ingatlan-ágazat cégeihez hasonlóan. A 4,2 százalékos zuhanás azonban mértékét még így is megdöbbentő, tette hozá az elemző.

Katasztrofális első negyedév várható

Ezért az idei év első negyedének kilátásai is egyre romlanak, most úgy tűnik, hogy 7,6 százalékos lesz a visszaesés. Kondrát Zsolt a legrosszabb variációt firtató kérdésre inkább kitérő választ adott, de úgy véli, hogy ennél nagyobb, akár nyolc százalék körüli recesszió is kialakulhat. Persze ennél hajszállal lehet jobb is az eredmény, és akkor „csupán” 7 százalék körüli visszaesés várható.



Az egész évi makropálya kapcsán nagyon sok bizonytalansági tényező van. Optimista esetben az várható, hogy az év második felében megindul egyfajta javulás Nyugaton, ami magával viheti a magyar ipari exportot.

Ez alapján az elemző úgy véli, hogy a recesszió mélypontja az első negyedévben lesz. Az ipari termelés ugyanis már 2008 második negyedévétől csökken, ami miatt belép a bázishatás. Ezért a második negyedév visszaesése már csak 7,1 százalék lehet, és ha minden jól alakul, akkor 2010 már pluszos eredményeket hozhat.

Természetesen a második félévben várt fordulat egyelőre bizonytalan. Az elemzők nem látnak előre ennyire, és Kondrát Zsolt elismeri, hogy „ez az ő személyes optimizmusa”. A nyugati államokban ugyanis a gazdaságpolitika nagyon agresszív módon kívánja elérni a gazdasági fordulatot és a növekedés beindulását, márpedig a magyar gazdaságot csak a nyugati államok tudják kirántani a kátyúból. De ezeknek a kormányzati intézkedéseknek a hatása kiszámíthatatlan.

Mindezt a magyar gazdaságra vetítve úgy tűnik, hogy legjobb esetben 4,2 százalékos recesszió lesz 2009-ben. Ha viszont a vártnál kedvezőtlenebbül alakul a külpiaci helyzet, akkor az MKB szerint akár 6,5 százalékos visszaesés is elképzelhető.

Ebben az esetben a költségvetés bevételei is alacsonyabbak lesznek a vártnál. Ez kisebb nyereségadó- és áfabevételt indukál, ami miatt újabb megszigorítások kellenek majd. Feltéve, ha a kormány tartani akarja a három százalékos hiánycélt. Ha viszont restriktív lépések jönnek, akkor az még jobban visszavetheti. a GDP-t, figyelmeztet az elemző.

3,5-4 százalék lehet az infláció

A másik érdekes fejlemény a makropályában, hogy az inflációs cél teljesülése korántsem biztos. Az MNB csak szabályok mentén tudja előrejelezni a pénzromlás ütemét, ezért standard olajárral számol. Viszont könnyen elképzelhető, hogy 2010 végére a világpiaci olajár visszakorrigál 60-70 dollárra. Emellett évközben várható egy áfaemelés, és valószínűleg marad a forint gyenge árfolyama is.

Kondrát Zsolt szerint egyébként nem kell abból messzemenő következtetéseket levonni, hogy hétfő óta jelentősen erősödött a magyar valuta (Egy euróért múlt pénteken még 317 forintot kellett fizetne a bankközi devizapiacon, keddre viszont 298 forintig süllyedt az ár - a szerk.)

Úgy véli, közel sem biztos, hogy az MNB interveniál, ám a nemzetközi hatások most mindenképp az árfolyam erősödése felé hatnak. Mindent egybevetve elképzelhető, hogy az éves inflációs ütem 3,5-4 százalékos lesz, magyarázza.

A kamatpálya sem egyértelmű, de ha nyomás alatt marad az árfolyam, akkor továbbra is napirenden lesz a kamatemelés lehetősége. Ha újra nagyon gyengülni kezd a forint, akkor egy rendkívüli kamatemelés sem elképzelhetetlen. Ha viszont a 300 forintos szint körül marad az euró árfolyama, akkor Kondrát Zsolt szerint teljes kiszámíthatatlan az MNB reakciója. Beléphet viszont a képbe az egyre rosszabbodó GDP-kilátások hatása, ami lefelé ronthatja az árfolyamot, hiszen akkor megváltozik az adósságdinamika.

Varga M István

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!