3p

A várakozásoknak megfelelően nem változtatott az alapkamaton a jegybank monetáris tanácsa. Németh Dávid, a K&H elemzője szerint további lazítás is jöhet, de nem kamatcsökkentés formájában.

A 0,9 százalékos alapkamat tartásáról döntött keddi ülésén a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa és a kamatfolyosóhoz sem nyúlt. "A döntés megfelel a várakozásoknak" - értékelte a jegybankárok döntését Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője. 
 
Németh Dávid, a K&H vezető elemzője 

Bár a jövőbeni monetáris politika alakulására a kedd délután megjelenő jegybanki kommentárból lehet majd következtetni, egyelőre arra lehet számítani, hogy a jegybank fenntartja a laza monetáris feltételeket, mert az inflációs folyamatok nem indokolnak változtatást. 

"Nem számítunk arra, hogy az idén módosítana a kamatszinten a jegybank, de azt elképzelhetőnek tartjuk, hogy más módon, júniusban lazítani fognak a feltételeken. Ez azonban nem kamatcsökkentést, hanem a kiszorítás folytatását jelenti majd. Azaz a limiteket módosíthatják júniusban: a három hónapos jegybanki betétből igyekeznek kiszorítani a pénzmennyiséget, amivel fenntartják a likviditásbőséget a piacon" - mondta a szakember. 
 
A legutóbbi, márciusi kamatdöntő ülésen a jegybank tovább csökkentette a három hónapos betéti eszköz maximális állományát a második negyedévre vonatkozóan, 750 milliárd forintról 500 milliárd forintra. Az Equilor elemzése szerint lépés meglepetést okozott, mivel az előzetes konszenzus 600 milliárd forintos plafont várt, ezt azzal indokolta a jegybank, hogy a bankrendszeri forintlikviditás – devizaswapok lejárata, és devizakötvények forintból történő megújítása miatt – a korábbiaknál nagyobb mértékben fog csökkenni, és szinten szeretnék tartani a kiszorított likviditás mennyiségét, ezen keresztül pedig a kialakított laza monetáris kondíciókat tartják fenn. Várakozásunk szerint június végén újabb 50-100 milliárd forintos limitcsökkentésről fog határozni a jegybank a harmadik negyedévre vonatkozóan. 

Világos, hogy a jegybank továbbra is laza monetáris politikát folytat, azonban ez nem elég ahhoz, hogy a kívánt növekedési ütemet a bankok részéről a hitelezés fellendülése is támogassa. A Növekedési Hitelprogram megszűnését követően ezért szükség van további intézkedésekre. A hitelezés fellendülését a jegybank többféle módon is ösztönözheti a jövőben. Ennek érdekében a jegybank további intézkedéseket hozhat, március elején jelentették be a „fogyasztóbarát lakáshitel” minősítés bevezetésének tervét, a két hónapos konzultációt követően, május elején alakítják majd ki a végleges javaslatot. Az intézkedéscsomag összességében a hitelkamatok csökkenéséhez, ezáltal pedig keresletnövekedéshez vezet. Az Equilor véleménye szerint a rögzített kamatozású hitelek esetében sor kerülhet az adósságfék szabályok minimális fellazítására is. 
 
mfor.hu 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!