5p

Összeomlik a magyar egészségügy?
Mennyi pénz hiányzik a rendszerből?
Mitől lesznek rövidebb várólisták?
Csak a magánegészségügyre számíthatunk?
Online Klasszis Klub élőben Rékassy Balázzsal

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a szakértőtől!

2024. szeptember 18. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarországot már nem fenyegeti az államcsőd veszélye, lassan elmúlik a gazdasági válság is - mondta Martonyi János külügyminiszter a Magyar Európai Üzleti Tanács éves jelentésének bemutatóján csütörtökön Budapesten.

A miniszter szerint egyedülálló, hogy a kormány 29 pontos akciótervét mind a piacok, mind a közvélemény lényegében jól fogadta, ami nagyon fontos a gazdaságpolitika sikere szempontjából. Elkerülhetetlennek nevezte Martonyi János ugyanakkor a gazdasági válságot, az ennek kapcsán hozott intézkedések és döntések ugyanis mindenképpen szükségesek voltak. A tárcavezető szerint ő maga némileg derűlátóbb a HEBC jelentésénél, úgy véli, a világ már kifelé halad a válságból: elmúlt az első szakasz, amely a pénzügyi szektort sújtotta, illetve a második, amely a reálgazdaságban okozott gondokat.

Felhívta a figyelmet azonban arra, hogy a GDP-csökkenés és a túlzott költekezés miatt jöhet a harmadik szakasz, mivel megnőtt az államcsődök kockázata, de szerinte valószínűleg ez sem olyan jelentős veszély, mint ahogyan azt eredetileg jósolták. "Nem szabad az EU-t leírni a lassabb gazdasági növekedés ellenére sem" - figyelmeztetett a miniszter, hangsúlyozva: Európa erőssége a sokszínűség, amit Magyarország soros elnöksége alatt is hangsúlyozni kíván majd. A 2011 első felében esedékes magyar elnökség "hatalmas kihívás és lehetőség is egyben" - mondta Martonyi János. Hozzáfűzte: egy olyan, kulcsfontosságú időszakban kerül rá sor, amely meghatározhatja az EU következő éveit, sőt, évtizedeit is: életbe lépnek a Lisszaboni Szerződés intézményi változásai, előtérbe kerül a növekedést és versenyképességet ösztönző úgynevezett EU 2020 stratégia, a gazdaságpolitikák koordinációjára való törekvés pedig már a gazdasági kormányzás felé tett lépésként értelmezhető.

A miniszter hangsúlyozta: mivel Magyarország után Lengyelország lesz a következő soros elnök, egy évig új közép-európai tagok irányítják majd az uniót. "Idén Magyarországon egy százalékos gazdasági növekedést várok" - válaszolta az MTI kérdésére Martonyi János, reagálva arra, hogy a tanács éves jelentésében elhúzódó recessziót, nulla százalékos vagy inkább negatív növekedést jósolt 2010-re. A kérdéshez fűzve a külügyminiszter túlságosan szigorúnak ítélte az Európai Unió által Magyarország számára 2011-re kitűzött 3,0 százalék alatti, pontosan 2,8 százalékos államháztartási hiánycélt, miközben az EU 27 tagjából alig néhány képes a 3,0 százalékot is teljesíteni.

Magyarország gazdaságpolitikáját az átláthatóságnak, a kiszámíthatóságnak és a megbízhatóságnak kell jellemeznie - vélekedett a miniszter. A fő cél a versenyképesség növelése. Martonyi János kiemelte: rendkívül fontos a kis- és középvállalkozások támogatása, mivel ez a szektor minden szempontból elmarad az EU-átlagtól. Több más ország is ezt a szektort erősíti a válság során hozott intézkedéseivel - emlékeztetett. Rendkívül komoly problémának nevezte a politikus a korrupciót, amelynek visszaszorítása érdekében nem történt előrelépés az elmúlt nyolc évben. Holott nemcsak gazdasági, hanem társadalmi szempontból is fontos a korrupció elleni harc - tette hozzá. A jelentésről szólva a külügyminiszter megjegyezte: az a hagyományoknak megfelelően ugyan egy adott évről szól, de "stratégiai jellegű, hosszú távú" gondolkodásmódot tükröz. Magyarországnak is egy átfogó, hosszú távú jövőképre van szüksége, amelyet az egész ország követni tud - tetet hozzá a tárcavezető.

Üdvözölte, hogy a HEBC szakít azzal a sokfelé elterjedt vélekedéssel, amely szerint az Egyesült Államok domináns pozícióját a közeljövőben egy másik ország veszi át. A miniszter szerint ugyanis a világban zajló lassú geopolitikai és gazdasági átrendeződés eredményeként többpólusú rendszer jön létre, amelyet az együttműködés, a párbeszéd és a globális kockázatok ellen alkalmazott globális szabályozás jellemez majd. Nem veszélyezteti az uniós soros elnökség sikeres lebonyolítását a jelenlegi belga belpolitikai helyzet, az ügyvivői kormány is elkötelezett az eredményes szerepvállalás mellett - mondta Pierre Labouverie, Belgium budapesti nagykövete a jelentés bemutatóján. Hozzátette: az EU mindig is nagyon fontos volt az uniós alapító tag Belgium számára, amely ezúttal már tizenkettedszer tölti be a soros elnöki pozíciót, így komoly tapasztalattal rendelkezik.

Belgium július elsején vette át Spanyolországtól az unió féléves soros elnöki tisztét. Az országban előre hozott választásokat tartottak június 13-án, és ennek nyomán hosszas koalíciós egyezkedésekre kell számítani. Az új kabinet megalakulásáig ügyvivői kormány irányítja az országot. Pierre Labouverie országa uniós programjából öt lényegesebb témát emelt ki: a válságkezelést, a társadalmi-gazdasági helyzet javítását, a környezetvédelmet, a biztonságpolitikai és igazságügyi kérdéseket, valamint az EU bővítését. A nagykövet párhuzamot vont Magyarország és Belgium helyzete között: mindkettő kis nyitott gazdaság, amely erősen függ kereskedelmi partnereitől, és mindkét állam fő partnere Németország.
 

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!