Nagy valószínűség szerint a vállalatok ki fogják meríteni a Növekedési Hitel Program (NHP) összesen 750 milliárdos keretét a szeptemberi végi határideig. Ezt jól mutatja, hogy a Magyar Nemzeti Bank legfrissebb statisztikája szerint csak augusztus 12 és 16. között 100 milliárd forint értékben szerződtek a kereskedelmi bankok a magyar kisvállalatokkal, vagyis jól láthatólag felpörögtek az események. Igaz ugyan, hogy míg az augusztus 16-i állapot szerint a 2,5 százalékos olcsó hitelből (első pillér) eddig 124, addig a második pillér keretében 60 milliárd hitelről állapodtak meg a felek. Vagyis augusztus közepéig a teljes 750 milliárdos keret közel 25 százaléka ”már elkelt”, közölték az MNB szakemberei mai sajtótájékoztatójukon.
Külön jó hír, hogy a szerződött állomány 60 százaléka új hiteleket jelent, és mindössze 40 százalék a hitelkiváltás aránya. Ez lényegesen magasabb, mint amit az elemzők korábban vártak. Ráadásul az új hitelek fele beruházási hitel (30 százalék), amely sokkal jobban emeli mind a potenciális, mind a tényleges gazdasági növekedést.
Érdekes azonban, hogy az új hitelek és a régi hitelek kiváltásának aránya a pénzintézetek tipusától függően eltérő. A korábban jelentősebb hitelezési tevékenységet folytató bankoknál a hitelkiváltás 43, míg a takarékoknál mindössze 31 százalék. Ez utóbbiaknál a legmagasabb a beruházási hitelek aránya is, hiszen 50 százalékot ér el, miközben a nagybankoknál csak 24-et.
Az átlagos futamidő az új beruházási hiteleknél 7,9, az új forgóeszközöhiteleknél pedig 5,1 év. A korábbi beruházási hiteleket kiváltó NHP-hitelek futamideje valamivel rövidebb, 7,3 , míg a forgóeszközöknél hosszabb, 5,9 év.
A NHP második pillére keretében eddig leszerződött 60 milliárdnyi hitel 80 százaléka euróalapú devizahitelt váltott ki, míg a maradék 20 százalék svájci frankban denomináltat. A futamidő ennél a pillérnél a beruházási hitelek esetében 7,7, míg a forgóeszközöknél 5,7 év.
szp
mfor.hu