7p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Múlt héten tette közzé a Nemzetgazdasági Minisztérium az annyira várt növekedési terv konzultációs anyagát, mellyel Matolcsyéknak sikerült megalkotni egy lényegében számok nélküli gazdasági tervet, ami így nem lett más, mint egy vágyálom 177 oldalas leirata. Mfor.hu-háttér.

Orbán Viktor korábbi felkérésére készítette el a nemzetgazdasági miniszter a múlt pénteken nyilvánosságra került növekedési tervet, amely a magyar gazdaság beindulását lenne hivatott elősegíteni. Az amúgy terjedelmes anyagban a növekedést alátámasztó számok és kalkulációk ugyanakkor elvétve is alig találhatók. Helyette pontos képet kaphatunk az iparunk elmúlt időszakáról, az egyes ágazatok közelmúltbeli és aktuális helyzetéről, kiderül az is, hogy a nagyvállalatok földrajzilag a nagyobb városok köré összpontosulnak, a jövőre vonatkozóan pedig hangzatos szófordulatokkal ecseteli a miniszter a szép új jövőt. "A Magyar Növekedési Terv célja nem pusztán a gazdaság motorjainak beindítása, a gazdaság fejlesztése, hanem kiemelt célként jelenik meg, hogy földrajzi adottságainkat kihasználva hazánk regionális centrummá, regionális gazdasági csomóponttá váljon" - olvasható a dokumentumban.

A minisztérium szerint hazánk a 21. század első felében három régi-új integrációs övezetbe is bekapcsolódhat, így Magyarország földrajzi adottságainak köszönhetően a jövőben egyszerre lehet az ázsiai növekedési zóna, a nyugat-európai övezet kapuja és az észak-déli irányban húzódó borostyánút meghatározó szereplője.

A hegymászók csoportjában vagyunk

A tervezet hangsúlyozza, hogy a kormány 1,5 százalékos növekedéssel számol jövőre, viszont ennek várhatóan szükséges felülvizsgálatára alig találni utalást, pedig korábban már Matolcsy is elismerte, hogy 0,5 és 1 százalék közötti lehet a gazdasági növekedés. Mindössze annyit írtak, hogy a romló külpiaci konjunktúra alapján, miután a francia és a német kormány is felülvizsgálja az előrejelzését, a 1,5 százalék korrekcióra szorulhat. A kormány szerint a gazdaság hosszú távú egyensúlya csak a növekedés és a foglalkoztatottság egyidejű bővülésével biztosítható. Ennek ellenére a dokumentum sérelmezi azt, hogy a növekedést ma már csak GDP-ben mérik, és figyelmen kívül hagynak olyan jelentős tényezőket, mint például a tudás, a szakértelem, az életminőség. A tudásra épülő növekedés alapján ugyanis a kormány úgy véli, hazánk a Hegymászók csoportjába tartozik, vagyis azok közé, akik a leggyorsabban fejlődnek: az ázsiai országok közül Malajziával, Szingapúrral, Tajvannal, európai országok közül pedig Lengyelországgal és Csehországgal szereplünk ebben a csoportban.

Versenyképesség javítása

A dokumentum részletezi, hogy Magyarország jelenleg az IMD versenyképességi rangsorában jelenleg a 47. helyen, a Világgazdasági Fórumnál a 48., a Világbanknál pedig az 51. helyen áll. A minisztérium elképzelése az, hogy a növekedési tervben szereplő álmok elérésével három év alatt 10-14, 5 év alatt pedig 19-32 helyet javítsunk a fentebb említett helyezéseinken.

Újraiparosítás és exportmaximalizálás

Matolcsyék úgy vélik, a növekedés egyik kulcsa az újraiparosításban rejlik, bár nem meglepő módon a konkrét lépések leírásában szűkölködik az iromány, hiszen a kis- és középvállalkozások támogatása, az adminisztrációs terhek, a fogyasztást terhelő adók csökkentése és infrastruktúra fejlesztése mellett hasonló, már ismert és a kormány által sokat hangoztatott pontokat ismertet. A dokumentum szerint az ágazati súlypontokat többek között a járműipar, az elektronika és a feldolgozóipari szektorok, logisztika, élelmiszeripar, turizmus jelenthetik, de még több más szektor is említésre került, mint kiugrási lehetőséget jelentő pont.

A külgazdaságot érintően megtalálható az első konkrét elképzeléseket tartalmazó táblázat is a dokumentumban, melyből kiderül, hogy 2015-ig több milliárddal szeretnék bővíteni az exportnövekedést (71 milliárd euróról 120 milliárdra), a kihelyezett tőkeállományt pedig 16 milliárd euróról 25 milliárdra növelnék többek között. A külgazdasági stratégiaként ismertetett elképzelések részét képezi a külföldi befektetők magyarországi beruházásainak ösztönzése, a hazai vállalkozások nemzetközi piacokon való megjelenésének elősegítése is - miközben az exporttevékenységet a maximumra pörgetné a kormány, az ország importkitettségét csökkentené annak révén, hogy a magyar termékek kerülnének a piacra, aminek már csak a megvalósítása kérdéses.

A Külgazdasági Stratégia négy irányú célkitűzésre épül földrajzi szempontból: erőteljes keleti nyitás, Kárpát-medencei Gazdasági Együttműködés, Visegrádi és Nyugat-Balkáni együttműködés, valamint erős rácsatlakozás a nagy európai exportőrökre.

Újabb nevek, újabb tervek

A dokumentumban Matolcsyék újabb, földrajzi régiókra épülő cselekvési terveket vázoltak fel, melyek a korábbiakhoz hasonlóan szintén kevés konkrétumot tartalmaznak, melynél már csak az azt alátámasztó kalkulációk vannak még kisebb arányban. Az elképzelések alapján megvalósulhatna a győri vízió az Audira alapozva, a Kecskeméti Program a Mercedes gyárra épülve, Komárom pedig a Nokiának köszönhetően a Duna menti innovációs tengely egyik központja lehet. Ha a vitaanyag ebben a formában elfogadásra kerülne, akkor Ózdon a Rombauer-terv hozná meg a fellendülést, melynek egyik pontja az lenne, hogy a német, kazángyártással foglalkozó Polytechnnik GmbH egy zöldmezős beruházás keretén belül 1,6 milliárd forintot fektetne be egy 5 hektáros területet elfoglalva. Ugyanitt az egykori acélgyártásra alapozva Ipari örökségvédelmi Program valósulna meg a kohászat ipartörténetének interaktív bemutatásával, az egykori acélmű épületében pedig szabadtéri színpadot alakítanának ki.

A konzultációs anyag a fentieken kívül ismerteti még a Wekerle Tervet is, melynek "elsődleges célja a magyar gazdaság növekedési érdekeinek szolgálata azon keresztül, hogy hozzájárul annak Kárpát-medencén belüli pozícióinak erősítéséhez. A cél elérése érdekében törekszik a szomszéd országokkal való partneri viszony kölcsönös előnyök elvén alapuló elmélyítésére, és közösen támogatható gazdaságfejlesztési területek azonosítására".

Terv az erdélyi magyaroknak is

A Mikó Imre Tervvel a kormány már az erdélyi magyarságra is szeretne építeni, hiszen sajátos és előnyös gazdaságfejlesztési pozícióval rendelkeznek. "Az erdélyi magyarság lehet az a gazdasági híd, mely összeköti a romániai és a magyarországi gazdasági életet. E különleges pozíció mind a saját, mint a román, mind az anyaországi gazdaság gyarapodását szolgálja. Erdély, a romániai magyarság szempontjából legfontosabb régió gazdaságilag erős nemzetiségekkel és többségi nemzettel, gazdasági és kulturális értelemben egyaránt Kelet Svájcává, Románia gazdaságának dinamikus motorjává és Magyarország egyik legfontosabb gazdasági partnerévé válhat" - olvasható a dokumentumban. Ennek keretén belül nem lenne szó másról, mint 2020-ig kidolgozott lépésekről, melyek az erdélyi magyarok által irányított önálló tervezési folyamatot jelentenék. Cél az erdélyi magyarság gyarapodása, a nemzeti összetartozás és az összmagyar együttműködés erősítése lenne.

A fentiek mellett a minisztérium a népesedés növelését, a magyar lakosság egészségügyi állapotának javítását, a polgári és közösségi bizalom helyreállítását is fontos résznek tartja a növekedés eléréséhez. Utóbbira azért is van szükség, mert a dokumentum szerint "a közbizalom állapotát jellemzi, hogy pontosan azokkal a foglalkozásokkal szemben drámaian alacsony az átlagember bizalma, amikben pedig nagyon fontos lenne bíznunk: a parlamenti képviselőkkel szemben, akikre a sorsunkat meghatározó döntéseket ruházzuk át, a bankárokkal szemben, akikre a pénzünket bízzuk, és az újságírókkal szemben, akiktől pedig hiteles tájékoztatást várnánk el".

Székely Sarolta

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!