A Trades Union Congress (TUC) - vagyis a brit szakszervezeti szövetség - adatai alapján a Statista.com rangsorolta az OECD-tagállamokban várható idei bérnövekedési ütemeket, mely alapján Magyarország igencsak előkelő helyet szerzett meg magának. A magyar fizetéseknél egy másik tagállamban sem várnak nagyobb bérnövekedési ütemet. Az élen tehát Magyarország 4,9 százalékkal, mögöttünk Lettország 4,1 és Lengyelország 3,8 százalékkal.
Értelmezhetnénk ezt úgyis, hogy gőzerővel száguld előre a pannon puma a bérfelzárkózás területén is, a helyzet azonban nem ennyire rózsás.
Egyrészt a magyar fizetések nemcsak a nyugati államokéhoz képest, hanem a régióban jellemző bérekhez képest is jelentős lemaradásban vannak. Míg nálunk az éves átlagos nettó fizetés a 7000 eurót sem éri el, a visegrádi országokban élők átlagosan bőven 8000 euró feletti keresetben reménykedhetnek.
Másrészt a kiemelkedő mértékű béremelékedésben több tényező is szerepet játszik: részben a 2016-ban elfogadott jelentős minimálbér-emelés is hajtja a béreket, részben pedig a munkaerőhiány az, ami erős felhajtóerővel bír.
You will find more statistics at
Statistamfor.hu