Két veszély leselkedik 2018-ban a magyar gazdaságpolitikára: a várttól elmaradó növekedés és a külkereskedelmi egyenleg romlása - az exportnövekedés elmaradása az importtól - egyaránt olyan kockázat, amivel számolni kell - állítja Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács elnöke, aki szigorúan magánvéleményét közölve beszélt az mfor munkatársának az idei és a jövő évi kilátásokról.
Kovács Árpád
A kormány 2017-re 4,1 százalékos bővüléssel számolt, míg jövőre ennél gyorsabb növekedést, 4,3 százalékot terveznek. Kovács Árpád szerint az idei terv teljesítésével nem lesz gond, a béremelések és a beáramló uniós pénzek biztosítják a betervezett növekedéshez szükséges forrásokat. Ami viszont a 2018-as GDP-t illeti, annak eléréséhez további erőfesztítésekre lehet szükség. A kormány előrejelzése a legmagasabb, összevetve más intézmények, valamint a piaci elemzők prognózisával. Eleve a magas bázis - tehát az idei gazdasági teljesítmény - miatt nagyobbat kell ugrani, mintha egy gyengébb év után pörögne fel a gazdaság.
A jövő évi költségvetés pedig kifeszített, azt inkább tehermentesíteni kellene, semmint újabb fiskális gazdaságösztönzőket beépíteni. Ezért sem került sor például a 15 százalékos személyi jövedelemadó csökkentésére, holott Orbán Viktor kormányfő pár éve azt mondta, hogy ennek a kormányzati ciklusnak a végére egyszámjegyűvé kell válnia az adónak. Erre azonban most nem volt - nem maradt - forrás a büdzsében.
A kormány ettől még készül az adócsökkentésre, de annak idejét ma már inkább az évtized legvégére teszik.
Kovács Árpád úgy látja, a költségvetési tervek teljesítése érdekében inkább arra lehet szükség, hogy a jövő évi költésekből előrehozzon valamennyit a kormány az idei évre. Kérdésünkre elmondta, fejlesztési projektekről van szó, s úgy tudja, javaslatukat figyelembe veszik a nemzetgazdasági tárcánál.
Baka F. Zoltán
mfor.hu